Regulamin

§1. Słownik forumowicza

administrator - najwyższa ranga na forum. Osoba odpowiedzialna za działanie forum zarówno pod względem technicznym, jak i operacyjnym.

moderator - osoba odpowiedzialna za porządek na forum i oceniająca jakość wątków, które może usuwać, jeśli te nie będą zgodne z regulaminem. Do jej obowiązków należy również pomoc użytkownikom w kwestiach związanych z forum.

użytkownik - osoba, która zarejestrowała się na M-Forum.pl, mająca prawo do wyrażania swoich opinii, wymiany zdań z innymi użytkownikami, dodawania ankiet, głosowania w ankietach, dodawania załączników. Użytkownik nie może zostać ukarany, jeśli nie złamał regulaminu.

ranga - stopień określający uprawnienia użytkownika na forum. Rangi nadawane są wyłącznie przez administratorów po uprzednim uzgodnieniu z resztą ekipy. Nie ma konkretnych wymogów, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać awans. Rangę można zyskać prezentując wysoką jakość postów bądź też wygrywając konkurs, w którym była ona nagrodą.

ustawienia konta - miejsce, gdzie znajdują się wszystkie ustawienia danego użytkownika. Każdy user M-Forum.pl może dowolnie edytować swoje dane. Główne informacje tam zawarte, to: e-mail kontaktowy, hasło, miejsce zamieszkania, wiek, itp.

profil - miejsce, gdzie prezentowane są wszystkie informacje na temat użytkownika (dane wypełnione w ustawieniach konta, aktywność, reputacja, zdjęcie w tle, awatar),

awatar (emblemat) - obrazek, który może sobie ustawić każdy użytkownik wchodząc w swój profil. Są trzy możliwości dodania emblematu: wybranie obrazka ze swojego komputera, podanie adresu do grafiki znajdującej się na innym serwerze bądź też wykorzystanie Gravatara. Maksymalny rozmiar emblematu to 150x150px, waga maksymalna to 1024KB,

sygnatura (podpis) - tekst, który może zostać ustawiony przez każdego użytkownika w ustawieniach konta. Wyświetla się ona pod każdym postem danego użytkownika. W podpisie można wykorzystać trzy linie, jeden obrazek, jeden link, natomiast zabronione jest w nim wypisywanie wulgaryzmów oraz umieszczanie linków do stron internetowych (tzw. spam),

prywatna wiadomość (skróty: PW, lub też PM) - wiadomość, którą może wysłać każdy użytkownik bezpośrednio do innego użytkownika. Wiadomość ta nie jest widoczna publicznie na forum,

temat - nazwa rozpoczętego wątku,

post - pojedyncza wiadomość wysyłana przez użytkownika,

czat - miejsce spotkań użytkowników w celu wymieniania swoich poglądów. Toczą się tam luźne rozmowy. Wszystkich oczywiście obowiązuje netykieta,

reputacja - punkty, które można otrzymać za udzielanie się na forum. Przyznawane są przez innych użytkowników. Punkty mogą być zarówno dodatnie, jak i ujemne. Maksymalny dzienny limit punktów do przyznania to 10 dodatnich i 10 ujemnych. Tylko moderatorzy i administratorzy mają dostęp do informacji kto przyznał punkty reputacji.

zakaz pisania - zakaz udzielania się w publicznych dyskusjach na forum. Następuje po otrzymaniu trzech ostrzeżeń i zostaje zdjęty po 7 dniach.

ban - zakaz wstępu na forum, nakładany na danego użytkownika po ewidentnym złamaniu regulaminu bądź też przy recydywie. Może zostać nadany na nazwę użytkownika, IP oraz adres e-mail. Każdy użytkownik ma prawo do ułaskawienia. Następuje to po 90 dniach od otrzymania bana (gdy wyzerowany zostaje licznik ostrzeżeń, a co za tym idzie - ujemny bilans użytkownika). W przypadku zdobycia kolejnych 3 ostrzeżeń po ułaskawieniu, dany użytkownik otrzymuje bana z powodem "perm", co oznacza że nie ma już szans do powrotu na forum. Szansy na ułaskawienie nie będą miały osoby rażąco i nagminnie łamiące regulamin forum. Z prośbą o ułaskawienie użytkownicy powinno zwracać się do moderatorów po odczekaniu ww. okresu czasu.

§2. Zasady ogólne

1. Forum M-Forum.pl to przede wszystkim miejsce rozmów, spotkań i wymiany poglądów - każdy może mieć inne, więc uszanuj to. Jedną z głównych misji forum jest uszanowanie anonimowości użytkowników. 
2. Możliwość pisania na forum mają tylko osoby zarejestrowane. Zarejestrować można się podając adres e-mail i hasło bądź też korzystając z zewnętrznych serwisów takich jak Facebook oraz Google. Forum wykorzystuje tylko adres e-mail pobrany z ww. serwisów, który jest konieczny w procesie rejestracji.
3. Podczas rejestracji należy podać nick, który nie może być wulgarny, nie może też być adresem do strony www oraz nie może mieć mniej niż 2 litery. W jego skład nie mogą wchodzić nazwy wskazujące na użycie reklamowe, czy to jako nazwa dokładna produktu zastrzeżonego, czy jako nazwa firmy, strony i nazwiska.
4. Podczas rejestracji podaje się również adres e-mail, który jest widoczny tylko dla administratorów oraz hasło zakodowane w jednostronnie - niedostępne dla nikogo. W razie zapomnienia hasła należy kliknąć w "Nie pamiętasz hasła?", wtedy na e-mail zostaną wysłane informacje jak należy postępować, aby je odzyskać.
5. Zabronione jest stosowanie w profilach, awatarach i postach treści oraz symboli uznawanych obecnie za obraźliwe dla uczuć, religii czy grup społecznych.
6. Konto na forum można usunąć odpowiednio to argumentując po uprzednim kontakcie z administratorem. 

§3. Zasady udzielania się na forum

1. Pierwszy i zarazem najważniejszy punkt regulaminu - na forum obowiązuje równouprawnienie.
2. Każdy użytkownik może posiadać tylko jedno konto, z którego będzie pisał posty oraz udzielał się na czacie.
3. Wszelkie problemy techniczne związane z działaniem forum należy zgłaszać do administratora/moderatorów.
4. Wszelakie sprawy prywatne należy rozwiązywać za pośrednictwem prywatnych wiadomości.
5. Na forum zabrania się umieszczania materiałów o treści pornograficznej.
6. Spamowanie na forum w miejscu do tego nieprzeznaczonym jest zabronione. Jako spam traktujemy odnośniki do stron reklamujących wszelkiego rodzaju produkty, usługi bądź inne strony internetowe (w podpisach, treści postów bądź też umieszczanych w polu "nazwa użytkownika").
Użytkownicy, którzy nie stosują się do powyższego punktu, w zależności od decyzji moderatora: otrzymają ostrzeżenie, bądź zostaną zbanowani, a ich posty zawierające spam zostaną usunięte.
7. Punkty "Lubię to" (lajki) są dobrowolnym wyrazem naszej wdzięczności za pomoc bądź też oznaką uznania dla autora postu. Nie należy się ich domagać, a już tym bardziej prosić o nie w postach, na PW czy w podpisie.
8. Użytkownik rejestrując się decyduje czy wyraża zgodę na otrzymywanie korespondencji e-mail.
9. Nie należy notorycznie podważać decyzji ekipy M-Forum.pl, ani też prowokować bezsensownych wymian zdań, które i tak nie doprowadzą do kompromisu.
10. Prawo do zmiany nicków mają wyłącznie osoby, których nazwa użytkownika jest niezgodna z regulaminem (jest wulgarna, zawiera adres do strony www, bądź też jest ciągiem bezsensownych znaków).
11. Użytkownicy, którzy mają na koncie mniej niż 50 postów nie mogą wstawiać żadnych linków. Niedostosowanie się do tego punktu regulaminu będzie skutkowało upomnieniami, a następnie ostrzeżeniami. 12. Użytkownicy, którzy mają na koncie powyżej 500 postów mogą umieszczać w opisie/sygnaturze linki promujące ich działalność w Internecie.


§4. Jak pisać posty

1. Jeśli naprawdę nie masz nic konkretnego do przekazania innym użytkownikom, to po prostu nie pisz nic. Bezsensowne nabijanie postów jest jednym z największych forumowych przestępstw. Poza tym liczba postów w małym stopniu nie wpływa na powiększenie szans na otrzymanie jakiejkolwiek rangi. Dla ekipy M-Forum liczy się jakoś wypowiedzi.
2. Zawsze staraj się trzymać głównego wątku tematu i nie odchodź za bardzo od niego. Tzw. offtopic (schodzenie z tematu) nie jest mile widziany i w konsekwencji karany ostrzeżeniem.
3. Tematy należy umieszczać w odpowiednich działach, więc przed napisaniem jakiegoś wątku zalecane jest przeczytanie podpisów pod wszystkimi działami.
4. Zanim zadasz jakiekolwiek pytanie, użyj opcji "Szukaj" by zobaczyć, czy dany temat nie był już poruszany i nie zaśmiecać forum.
5. Nazwy pisanych przez nas tematów powinny w dokładny sposób odzwierciedlać treść postu. Należy pamiętać, że poprawne nazywanie tematów ułatwia innym użytkownikom poruszanie się na forum i w pewnym stopniu zapobiega dublowaniu się tematów.
Nazywanie tematów w sposób niesprecyzowany, np. „Mam problem”,” Pomóżcie”, „Pytanko” jest niedozwolone. Podobne tematy będą przenoszone przez Moderatorów do śmietnika.
6. Zabrania się używania w postach dużej liczby znaków zapytania, znaków specjalnych oraz nadmiernej liczby emotikon. Niemile widziane jest pisanie wielkimi literami, gdyż nikt nie lubi jak się na niego krzyczy. Nieuzasadnione powiększanie, kolorowanie, pogrubianie czcionki również zalicza się do zjawisk sprzecznych z regulaminem.
7. Posty należy pisać w sposób jasny i zrozumiały.
8. Nie wolno pisać postów pod postem. W celu dodania czegoś do swojej wiadomości należy użyć edycji (klikając w ikonkę „Edytuj”). Edycja jest możliwa tylko przez godzinę od napisania postu, tak więc należy dokładnie przemyśleć to, co chce się napisać.
9. Zabronione jest nadużywanie przekleństw (np. stosowanie wulgaryzmów jako przecinka) oraz obrażanie innych użytkowników w jakikolwiek sposób.
10. Błędy ortograficzne, stylistyczne oraz duża liczba literówek nie będą tolerowane. Jeśli zauważyłeś w swoim poście błąd, kliknij w ikonkę edytuj i popraw go.
11. Forum M-Forum.pl popiera akcję Bykom-Stop, więc nie należy posługiwać się tutaj powszechnie używanymi slangami typu: ju.sh, t.esh, shaloOona NaStoOooLaAtkHhaa. Obcojęzycznych, niezrozumiałych dla ogółu zwrotów, należy także unikać. 
12. Prosi się o darowanie sobie dopisków typu: „Temat już nieaktualny, można zamknąć”. W przypadku, gdy użytkownik uważa, że w jego temacie zostało powiedziane już wszystko, zwraca się do moderacji z prośbą o jego zamknięcie (za pośrednictwem PW bądź też raportując wątek).


§5. Ogólnie o regulaminie

1. Każdy użytkownik udzielający się na forum powinien znać regulamin. Nieznajomość regulaminu nie zwalnia użytkowników forum od przestrzegania go.
2. Nieprzestrzeganie regulaminu będzie karane ostrzeżeniami bądź też banem.
3. Ekipa forum ma prawo do edycji, przenoszenia i usuwania postów użytkowników bez konieczności tłumaczenia się z podjętych przez siebie decyzji.


Rejestrując się na forum M-Forum.pl akceptujesz powyższy regulamin.