Witamy na M-Forum.

Jesteśmy internetową społecznością, która zrzesza tysiące młodych ludzi. Jesteś nastolatkiem, szukasz porady, a może chcesz jej udzielić innym? Poznaj nowych przyjaciół i bądź z nimi w stałym kontakcie. Załóż konto i wyraź siebie na naszym forum, na którym użytkownicy napisali już 1375733 postów.

Zobacz nieprzeczytane posty

Zmiana płci

W tym miejscu wypowiadamy się na tematy poważne. Nie bójmy się. Przełammy swój wstyd!

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Adees » 17 Kwi 2012, 23:45

Witam.
Założyłem wątek, ponieważ w ostatnim czasie temat zmiany płci stał się coraz głośniejszy także w naszym kraju. Polskie media zaczynają o tym mówić.
Niedawno na przykład portale rozpisywały się na temat młodej niemieckiej wokalistki Kim Petras (Zdjęcia) - w tym przypadku decyzja o zmianie płci zapadła po badaniach przeprowadzonych przez najlepszych specjalistów w Niemczech. Mówiło się także o startującej w wyborach miss i zdyskwalifikowanej później Jennie Talackovej (Link). To tylko niektóre z przykładów.

W Polsce zmiana płci też podobno nie jest niczym nowym. Okazuje się, że miejscem, gdzie takich operacji przeprowadza się sporo jest Łódź.

Co Wy o tym sądzicie i o osobach, które zdecydowały się na ten krok :?: Chcielibyście na swojej drodze spotkać kogoś kto przeszedł taką operację? Bylibyście w stanie zrozumieć ich decyzję? Jestem ciekaw Waszych opinii ;)

Adees

Podziel się tym tematem ze znajomymi!

Odpowiedzi

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Quers » 06 Lut 2013, 11:29

Niektórzy się rodzą z nie do końca zidentyfikowaną płcią i rozumiem wtedy zmianę płci. No cóż... Jak kto lubi - i tak po takiej przemianie nie jest się stuprocentowym mężczyzną/kobietą. Jedyne co mogę w tym temacie napisać, że musi być bardzo ciężko takim osobom żyć w społeczeństwie.
`Kochać to także umieć się roz­stać. Umieć poz­wo­lić ko­muś odejść, na­wet jeśli darzy się go wiel­kim uczu­ciem. Miłość jest zap­rzecze­niem egoiz­mu, za­bor­czości, jest skiero­waniem się ku dru­giej oso­bie, jest prag­nieniem prze­de wszys­tkim jej szczęścia, cza­sem wbrew własnemu.

Awatar użytkownika
Quers

• Miejscowość:Sangerhausen
  • Pochwały:2

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez mgirl » 06 Lut 2013, 11:29

Awatar użytkownika
mgirl

• Miejscowość:M-Forum

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Basia1994 » 06 Lut 2013, 13:32

Nie rozumiem takich tłumaczeń, przecież osoby transseksualne są po prostu chore i należy je leczyć !!! Koniec kropka.

Awatar użytkownika
Basia1994

Użytkownik zbanowany

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Quers » 06 Lut 2013, 13:38

Basia1994 napisał:Nie rozumiem takich tłumaczeń, przecież osoby transseksualne są po prostu chore i należy je leczyć !!! Koniec kropka.

Może jakieś uzasadnienie? Dlaczego tak sądzisz? Masz jakiś dowód, że są chore? Nie jest poprawnym ocenianie każdego pod względem orientacji, koloru skóry czy upodobań...
`Kochać to także umieć się roz­stać. Umieć poz­wo­lić ko­muś odejść, na­wet jeśli darzy się go wiel­kim uczu­ciem. Miłość jest zap­rzecze­niem egoiz­mu, za­bor­czości, jest skiero­waniem się ku dru­giej oso­bie, jest prag­nieniem prze­de wszys­tkim jej szczęścia, cza­sem wbrew własnemu.

Awatar użytkownika
Quers

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Kerosine » 06 Lut 2013, 13:43

Quers napisał:
Basia1994 napisał:Nie rozumiem takich tłumaczeń, przecież osoby transseksualne są po prostu chore i należy je leczyć !!! Koniec kropka.

Może jakieś uzasadnienie? Dlaczego tak sądzisz? Masz jakiś dowód, że są chore? Nie jest poprawnym ocenianie każdego pod względem orientacji, koloru skóry czy upodobań...

Zaburzona identyfikacja własnej płci na pewno nie jest stanem normalnym ani zgodnym z naturą, co do tego myślę nie ma wątpliwości. I chociaż tak właśnie jest, to (i to już uwaga do Basi1994), operacja wydaje się być w tym przypadku jedyną metodą kuracji.
La noche estrellada

Awatar użytkownika
Kerosine
Moderator

• Pochwały:24

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Quers » 06 Lut 2013, 13:59

Kerosine napisał:
Quers napisał:

Zaburzona identyfikacja własnej płci na pewno nie jest stanem normalnym ani zgodnym z naturą, co do tego myślę nie ma wątpliwości. I chociaż tak właśnie jest, to (i to już uwaga do Basi1994), operacja wydaje się być w tym przypadku jedyną metodą kuracji.

Homoseksualizm też jest "wbrew naturze" a toleruje go więcej osób niż transseksualizm, ale głównie chodziło mi o to, że dużo osób zbytnio no nie chce nawet zagłębić się w temat, poznać szczegóły i wystawia opinię "Nie, bo nie!". Z jednej strony można (i nawet wskazane jest) wyrażanie własnej opinii, ale jak robi się to w miarę nikogo nie obrażając i no troszkę łagodniej. Przede wszystkim uzasadnić o ile jest to możliwe.
Nikomu tacy ludzie nie robią a jednak społeczeństwo ich nienawidzi - ja takim ludziom współczuję, bo są dyskryminowani przez całe życie.

Awatar użytkownika
Quers

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Creedence » 06 Lut 2013, 14:56

Zaburzenie identyfikacji płciowej jest zaburzeniem. Nie jest zaburzeniem osobowości całościowo, ale jakimś tam jest. Chorobą również nie jest. Ale wiesz co? Leczy się je. :) Przez lata próbowano dopasowywać psychikę do ciała za pomocą różnych metod, od rozmówek do elektrowstrząsów. I się nie udawało. Dlatego dzisiaj leczenie polega na dopasowaniu ciała do psychiki. ;] Skoro o tym nie wiesz, to... Widocznie musisz doczytać zanim następnym razem będziesz się wypowiadać.

Quers napisał:Nikomu tacy ludzie nie robią a jednak społeczeństwo ich nienawidzi - ja takim ludziom współczuję, bo są dyskryminowani przez całe życie.

Oj bez przesady. :D Fakt z tą dyskryminacją przez całe życie, ale da się żyć normalnie. Da się mieć przyjaciół, partnera/partnerkę i święty spokój. Zawsze ktoś się czepi, ale można to zignorować. Największy problem to rodzina i te nieliczne przypadki odrzucenia za transpłciowość kiedy naprawdę chcesz kogoś bliżej poznać. Dokuczliwe, fakt, ale czy całe społeczeństwo nas nienawidzi... Mnie zaakceptowało całkiem dużo osób w moim otoczeniu, często nawet ktoś mocno konserwatywny jest w stanie uszanować fakt o ile ogólnie się lubimy. Wobec tego no... Nie jest aż tak źle.
http://demotywatory.pl/user/thewickedbible

Awatar użytkownika
Creedence

• Miejscowość:Isengard

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Kerosine » 06 Lut 2013, 15:04

Quers napisał:Homoseksualizm też jest "wbrew naturze" a toleruje go więcej osób niż transseksualizm, ale głównie chodziło mi o to, że dużo osób zbytnio no nie chce nawet zagłębić się w temat, poznać szczegóły i wystawia opinię "Nie, bo nie!". Z jednej strony można (i nawet wskazane jest) wyrażanie własnej opinii, ale jak robi się to w miarę nikogo nie obrażając i no troszkę łagodniej. Przede wszystkim uzasadnić o ile jest to możliwe.
Wiesz, dosyć ciężko jest racjonalnie uzasadnić poglądy oparte tak naprawdę jedynie na odczuciach i emocjach (jak np. w przypadku homoseksualizmu jego potępienie motywowane obrzydzeniem jakie wzbudza w kimś myśl o parze całujących się mężczyzn) - a w mojej opinii to właśnie jest najgłębsze źródło większości reprezentowanych przez ludzi opinii Image Ale to tak na marginesie.
Quers napisał:Nikomu tacy ludzie nie robią a jednak społeczeństwo ich nienawidzi - ja takim ludziom współczuję, bo są dyskryminowani przez całe życie.
Owa nienawidząca transseksualistów część społeczeństwa najprawdopodobniej uznaje operacje zmiany płci za wynik jedynie czyjejś zachcianki, ewentualnie uznaje osoby z zaburzoną identyfikacją płciową za zboczeńców i traktuje na równi z zoo- czy pedofilami.
La noche estrellada

Awatar użytkownika
Kerosine
Moderator

• Pochwały:24

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Creedence » 06 Lut 2013, 15:12

Kerosine napisał:Owa nienawidząca transseksualistów część społeczeństwa najprawdopodobniej uznaje operacje zmiany płci za wynik jedynie czyjejś zachcianki, ewentualnie uznaje osoby z zaburzoną identyfikacją płciową za zboczeńców i traktuje na równi z zoo- czy pedofilami.

Moim zdaniem to głównie kwestie niedouczenia w społeczeństwie pod tym względem. (: Większość w ogóle nie wie jaką ma formę proces któremu osoba transseksualna musi się poddać (myśli, że to tylko operacja, natomiast są hormony, proces sądowy o przyznanie nowych danych, wyrabianie dokumentów, operacji jest więcej niż jedna, mianowicie 2/3, transseksualistki (urodzone w ciałach facetów) mają często jeszcze dodatkowe operacje zmieniające wygląd twarzy jeśli je stać...), ile to kosztuje (naprawdę od cholery) i ile z tym zachodu... O samej naturze zjawiska i całej reszcie też nie wiedzą. Wiadomo, że jak się mało wie to się nie ogarnia. Dla nich osoba z zaburzoną identyfikacją płciową równie dobrze mogłaby być kosmitą. A poza tym... Kierują się przykładem osób takich jak pani Grodzka i uzyskują obraz transseksualisty jako osoby z konkretnymi poglądami, mało przekonującym wyglądem i kuku na muniu na punkcie płciowości. Natomiast nawet taka Grodzka mogłaby być niezłą laską gdyby zaczęła terapię mając 18 lat, a nie 50 (testosteron cholernie szybko i mocno się utrwala). :D
http://demotywatory.pl/user/thewickedbible

Awatar użytkownika
Creedence

• Miejscowość:Isengard

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez kolorowy » 06 Lut 2013, 22:53

Ten artykuł może się komuś przydać w tym temacie. Mowa w nim o świadomym wyborze płci po ukończeniu 16lat - jest to projekt ruchu Palikota. Ja mam mieszane odczucia:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,130517,1334 ... ojekt.html

Awatar użytkownika
kolorowy

• Pochwały:4

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Quers » 07 Lut 2013, 09:43

Co do artykułu, który podał kolorowy - też takie mam. Nie chodzi mi tu o wiek w jakim można zmienić płeć w papierach a o to, że praktycznie każdy, nawet kto nie jest transseksualistą mógłby zmienić płeć w papierach. Nie jest to dobry pomysł... Jak już to po całej operacji jak teraz ale żeby od spraw dokumentów było z tym mniej zachodu.
Dodaje jeszcze jeden komentarz z artykułu z którym w zasadzie się zgadzam:
Proponuję jeszcze możliwosc podjęcia decyji o kolorze skóry.

Oczywiście jest to ironia :wink:

Awatar użytkownika
Quers

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Neosha » 05 Lis 2013, 14:28

Osoba zmieniająca płeć na pewno wie na co naraża się podejmując taką decyzję. Na pewno nie robi tego, że ma takie widzimisie, ale widocznie im jest tak źle żyć i funkcjonować w swoim ciele, że nie decydują się na taki drastyczny krok. Nie mi oceniać co mają w głowie, dlaczego tak zrobili. Nie potępiam, nie pochwalam.
Trzy są źródła ludzkich popędów i pragnień: dusza, rozum i ciało.
Pragnienia duszy - rodzą przyjaźń,
rozumu - szacunek,
ciała - pożądanie.
Dopiero połączenie tych trzech pragnień rodzi miłość. Pწ

MRS.

Awatar użytkownika
Neosha
Moderator

• Pochwały:104

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez różowy pajacyk » 07 Lis 2013, 03:39

Najgorsze chyba jest to kiedy jedną z osób decydujących się na zmianę płci jest ktoś z rodziny. Mój dobry kolega przez kilkanaście lat miał siostrę Karolinę. Nagle jej coś odwaliło i oznajmiła, że podejmuje się operacji. Dzisiaj mówią jej Karol. Przyznam, że ogromnie kontrowersyjna sytuacja. O takich przypadkach słyszałam z internetu, telewizji, czy gazet, ale nigdy bym nie powiedziała, że dzieje się to tuż obok mnie. Całe szczęście, że nie poznałam tego przystojniaka, a jeśli nawet mogłoby do tego dojść to chyba wolałabym o tym nie wiedzieć. Cóż, za późno.
'' Kobiety po złym gangsterze zawsze zostają same. ' Image

Awatar użytkownika
różowy pajacyk

• Pochwały:17

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez Księżycowa » 09 Mar 2014, 13:56

Neosha napisał:Osoba zmieniająca płeć na pewno wie na co naraża się podejmując taką decyzję. Na pewno nie robi tego, że ma takie widzimisie

Przede wszystkim lekarze nie zgodziliby się na przeprowadzenie zmiany płci przez zachcianki.

Zanim to nastąpi to przeprowadzany jest szereg badań psychologicznych, aby stwierdzić czy naprawdę taka zmiana jest konieczna dla komfortu psychicznego danej osoby. Według mnie ludzie rodzą się z pomyłkami na różnym tle, więc uważam, że takie umożliwienie im lepszego życia z pewnością jest czymś dobrym, także jestem za jak najbardziej.

Adees napisał:Chcielibyście na swojej drodze spotkać kogoś kto przeszedł taką operację?

Przecież nie gryzą, więc nie czułabym się oburzona jakbym taką osobę spotkała.
Po­ruszający się po życiu aktorzy,
za­wiła kon­ni­ca na szacho­wym blacie,
gra­na na dziś sztu­ka to gra pozorów,
czyj
ruch?

Awatar użytkownika
Księżycowa
Kumpel

• Pochwały:27

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez helje » 10 Mar 2014, 10:50

Jeśli ktoś czuje się źle w swoim ciele i psychicznie czuje się drugą płcią, to co w tym złego? Miałam kolegę, który w trzeciej klasie liceum odważył się zakomunikować swojemu otoczeniu, że od zawsze czuł się kobietą i zmienił płeć. Mam z nią kontakt, nie uciekam, gdy spotkamy się w mieście, w ogóle nie widzę w tym nic złego. Owszem, jestem w stanie zrozumieć taką decyzję całkowicie.
Masz prawo do dobrej zabawy, do najbardziej ciężkostrawnych myśli, nawet masz prawo mieć prawo. Masz prawo płakać, masz prawo się wstydzić.

Awatar użytkownika
helje

• Pochwały:16

Zmiana płci

Nieprzeczytany postprzez wercia0921 » 08 Maj 2014, 17:57

Adees napisał:Co Wy o tym sądzicie i o osobach, które zdecydowały się na ten krok

Osobiście nie jestem taka za tym, jednak też temu przeciwko. Mam mieszane uczucia, ale w końcu jego decyzja nie moja. Tej osoby życie nie moje .

Adees napisał:Chcielibyście na swojej drodze spotkać kogoś kto przeszedł taką operację?

W sumie czemu nie. Warto poznawać ludzi nawet takich co zmienili swoją płeć.

Adees napisał:Bylibyście w stanie zrozumieć ich decyzję?

Tak. Nie uzasadnię tego.

Pomijając te pytania, nie chciałabym być na miejscu rodzica tej osoby, ani partnera/partnerki.

Usuwam bolda // Ker.
Ja mam się ogarnąć?

Czy może Ty?

Awatar użytkownika
wercia0921