Witamy na M-Forum.

Jesteśmy internetową społecznością, która zrzesza tysiące młodych ludzi. Jesteś nastolatkiem, szukasz porady, a może chcesz jej udzielić innym? Poznaj nowych przyjaciół i bądź z nimi w stałym kontakcie. Załóż konto i wyraź siebie na naszym forum, na którym użytkownicy napisali już 1362987 postów.

Centrum pomocy online

Zobacz nieprzeczytane posty

Wiara - co nam daje ?

W tym miejscu wypowiadamy się na tematy poważne. Nie bójmy się. Przełammy swój wstyd!

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Pizzaro » 16 Cze 2012, 16:45

Wielu jest ludzi wierzących, którzy żyją dekalogiem etc. Jednak, co im to daje ? Co daje czytanie Biblii, koranu czy innych świętych ksiąg ? Co ludziom daje to, że wierzą w Boga, Allacha, Peruna czy Zeusa ?
Image
Image

no more heroes.

I'm out on the edge and I’m screaming my name
Like a fool at the top of my lungs
Sometimes when I close my eyes
I pretend I'm all right but it's never enough

[...]

Hello, hello
Anybody out there
Cause I don't hear a sound

Awatar użytkownika
Pizzaro
Kumpel

• Miejscowość:Częstochowa.
  • Pochwały:125
  • Ostrzeżenia:2

Podziel się tym tematem ze znajomymi!

Odpowiedzi

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Kerosine » 16 Cze 2012, 17:32

Przede wszystkim daje im oparcie, w niejednym wypadku jest dla nich prawdziwą i często jedyną opoką - nawet jeśli ludzie na całym świecie odwrócą się od Ciebie a Ty zostaniesz sam jak palec, wzgardzony i odtrącony, wciąż możesz zwrócić się do Boga - on nigdy się Ciebie nie wyrzeknie, nie zdradzi i nie opuści; wręcz przeciwnie, zawsze będzie Cię kochał. Wiara nadaje życiu sens i cel, jest źródłem nadziei oraz pocieszenia i ulgi w cierpieniu - za dobre i cnotliwe życie oraz cierpliwe, pokorne znoszenie doznawanych krzywd i inszych przeciwności losu czeka Cię wieczna nagroda w niebie; tam też spotkasz się z tymi, którzy odeszli i po których rozpaczasz. Jest również obietnicą ostatecznej i w odczuciu wielu ludzi jedyną, jaka ma szansę zaistnieć sprawiedliwości - łotry i niegodziwcy, nawet jeśli triumfują za życia (często za cenę naszych łez), po śmierci trafią przecież do piekła i na wieki wieków będą płonąć w niegasnącym ogniu ^^

Religia stanowi ponadto źródło jasnego i precyzyjnego kodeksu postępowania - reguluje znaczną większość [jeśli nie praktycznie wszystkie] aspekty ludzkiego życia, daje zatem wyraźne i konkretne wskazówki, jak żyć i postępować - a to jest coś, czego zdecydowana większość ludzi baaardzo potrzebuje. O nieco bardziej przyziemnym, prawnie regulującym życie danej społeczności aspekcie nie wspominając. No i udziela odpowiedzi na tak ważne skądinąd (i ważkie), od zarania dziejów frapujące człowieka pytania jak choćby kwestia życia po śmierci czy stworzenia świata. Ogólnie zresztą ciągotki do podobnych rozważań, pragnienie czynnego poznawania i uczestnictwa (ba, w ogóle istnienia!) bardziej duchowej i metafizycznej sfery ludzkiej egzystencji od zawsze były częścią naszej natury - i religia w pełni te potrzeby zaspokaja.

... myślę, że to chyba wszystkie główne zadania, jakie spełnia wiara/religia w życiu jej wyznawców.
Image

Awatar użytkownika
Kerosine
Moderator

• Pochwały:20

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez mgirl » 16 Cze 2012, 17:32

Awatar użytkownika
mgirl

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Daria. » 16 Cze 2012, 18:12

Wiara? Daje oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Ludzie często się boją dopuścić do siebie, że, kiedy umrą, może nie być kompletnie nic, łatwiej im jest wierzyć, że będzie jakiś raj, cokolwiek niż pustka. Oparcie, bo, jak ktoś jest bardzo wierzący, to może i przejmie się tym, że nie ma u boku nikogo, żadnego człowieka, ale żarliwie będzie wierzył w to, że Bóg czuwa nad nim zawsze i go za te cierpienia później wynagrodzi.
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.

Awatar użytkownika
Daria.
Moderator

• Miejscowość:Gdańsk
  • Pochwały:47

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Arletson » 16 Cze 2012, 18:35

ja myśl, że ludzie sobie wymyslili wiarę by w coś wierzyć, by wiedzieć, że po smierci ich coś czeka, że jest ktoś ponad nimi .

Awatar użytkownika
Arletson

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Ściema » 16 Cze 2012, 19:34

Od tak sobie, ludzie by nie wymyślali. Ja wierzę w Jezusa, że urodził się, zmartwychwstał, wierzę w Boga i chodzę co drugą Niedzielę do kościoła. Co mi to daje? Pewnego rodzaju satysfakcję, poczucie że w środku nie jestem pusty, tak jakby jestem wiarą dopełniony, święty nie jestem, mam swoje grzechy, popełniam je świadomie, ale to czasem zło konieczne, poza tym czy popełniam grzechy czy nie Bóg i tak mnie kocha ( nie tak jak moja matka :D )
Zero smutków, zero złości wy*ebane po całości ;7

Awatar użytkownika
Ściema

• Pochwały:1

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Lenny » 16 Cze 2012, 23:25

św. Tomasz [?] czy inny doktor kościoła stwierdził, że możemy nie wierzyć, ale to wierząc nie tracimy nic a zyskujemy jeszcze szansę na zmartwychwstanie.
No wg. mnie to tracę co najmniej godzinę tygodniowo + lekcje religii i w ogóle.
Ale dużo osób chyba właśnie "wierzy" w ten sposób. Nie szuka podstaw wiary, nie stara się jej zrozumieć, ale chce mieć zapewnione życie wieczne, więc mówi, że wierzy.

Lenny

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez iksigrekzet » 17 Cze 2012, 00:07

Wiara w cokolwiek zapycha psychikę, to widać po tych najbardziej wierzących. Nie zaprzątają wtedy sobie głowy, problemami egzystencjalnymi człowieka, bo ich nie mają, religia ich od tego zwalnia. Ale jak wiadomo, ten kto żyje nadzieją, ten często umiera głodny....

Awatar użytkownika
iksigrekzet

• Pochwały:7

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Helende » 17 Cze 2012, 02:29

iksigrekzet, wbrew pozorom osoby wierzace nie sa wolne od przemyslen dotyczacych zycia, ludzi, nauki, natury czy samej wiary ;)
Uwazam, ze dla ludzi wiara jest zrodlem pociechy i zasad moralnych. Potrafi dac im ogromna sile. Byc moze jest to cos na ksztalt efektu placebo, ale sadze, ze istotniejszy jest skutek, wiec to bardzo dobrze.
I am Jack's complete lack of surprise.

He's got more brains than a brain pie. Oh... Brain pie! Perfect!

Awatar użytkownika
Helende

• Miejscowość:Szczecin
  • Pochwały:13

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Pizzaro » 17 Cze 2012, 11:11

Lenny napisał:św. Tomasz [?] czy inny doktor kościoła stwierdził, że możemy nie wierzyć, ale to wierząc nie tracimy nic a zyskujemy jeszcze szansę na zmartwychwstanie.

To był filozof renesansu - Blaise Pascal i jego zakład.
Image
Image

no more heroes.

I'm out on the edge and I’m screaming my name
Like a fool at the top of my lungs
Sometimes when I close my eyes
I pretend I'm all right but it's never enough

[...]

Hello, hello
Anybody out there
Cause I don't hear a sound

Awatar użytkownika
Pizzaro
Kumpel

• Miejscowość:Częstochowa.
  • Pochwały:125
  • Ostrzeżenia:2

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Paula993 » 17 Cze 2012, 12:09

Wiara nadaje przede wszystkim sens mojemu życiu, wierzę że po śmierci będzie `coś jeszcze` (choć jeśli miałoby mnie spotkać piekło wolałabym żeby nie było nic :) ), poczucie bezpieczeństwa tego, że nie jestem sama. Wierzę też, że dużo rzeczy sobie wymodliłam, w tym taką na którą straciłam już wszelką nadzieję.
`Perhaps it is good to have a beautiful mind, but an even greater gift is to discover a beautiful heart`.

Awatar użytkownika
Paula993

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez Peggy » 17 Cze 2012, 12:52

Pizzaro napisał:To był filozof renesansu - Blaise Pascal i jego zakład.

O to, to. Właśnie o tym chciałam pisać. Dużo ludzi woli wierzyć, bo tak jest bezpieczniej, nic nie tracą, a jeśli ten bóg jednak istnieje, to pójdą do nieba, czy coś tam...
Poza tym ludzie muszą w coś wierzyć, tak są skonstruowani. W Jahwe, Allaha, kamień czy krowę - muszą, bo to im daje jakąś nadzieję na leprze życie. Inną sprawą jest to, że ludzie wyobrażają sobie piekło itd bo muszą się czegoś bać. Podejrzewam, że gdyby nie wisząca nad człowiekiem ewentualność smażenia się gdzieś tam na dole, to na świecie byłoby jeszcze więcej zła niż jest.
Osobiście kościół dla mnie to jedna wielka pomyłka, a bóg... nie wiem, nie wykluczam, że istnieje, ale z drugiej strony sądzę, że najważniejsze to być po prostu dobrym człowiekiem, nie robić innym krzywdy, pomagać i stosować się do własnego wewnętrznego dekalogu. Czy Wasz bóg ukarze mnie tylko za to, że nie chodziłam do kościoła i nie modliłam się do niego, mimo, że byłam dobrym człowiekiem; a wynagrodzi osoby, które w życiu nic dobrego nie zrobiły ale do kościoła 4x w tygodniu biegały? No ja Was proszę...
Mnie osobiście wiara nie daje nic, no... ewentualnie temat do głębszych przemyśleń.
It' simply as that
you shouldn't look back
and cry, cry for what's been misunderstood.

Awatar użytkownika
Peggy

• Pochwały:11

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez pisandlove » 24 Cze 2012, 00:42

Wiara pomaga nam przetrwać w najtrudniejszych momentach w życiu.. Gdyby nie wiara nasze życie nie miałoby sensu.. Moje bynajmniej.

pisandlove

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez heill » 24 Cze 2012, 01:00

Myślę, że każdemu daje co innego. Niektórym daje siłę; dla niektórych modlitwa, wiara, kościół to po prostu wypełnienie czasu i "zabicie nudy". Niektórym nie daje nic.
Peggy napisał:sądzę, że najważniejsze to być po prostu dobrym człowiekiem, nie robić innym krzywdy, pomagać i stosować się do własnego wewnętrznego dekalogu

Z ust mi to wyjęłaś. Aby być dobrym człowiekiem nie potrzebna jest wiara, jednak wielu ludziom pomaga ona znaleźć tą odpowiednią drogę, którą powinni podążać. Nie rozumiem tylko osób zaciekle chodzących do Kościoła, traktujących swoją wiarę jako coś na pokaz. Takim osobom "wiara" daje chyba jedynie wizerunek człowieka pobożnego.
Niektórym nadaje sens życia, wiedzą dlaczego, po co i dla kogo żyją.

Jak to wygląda u mnie? Szczerze mówiąc nie potrafię tego dokładnie sprecyzować, chwilami mam wrażenie, że wiara kompletnie nic mi nie daje i są to tylko jakieś wymysły kogoś o zbyt bujnej wyobraźni, jednak czasami daje mi nadzieję i siłę. Wiem, poplątane...
Życie pisze najbardziej oryginalne, najbardziej komiczne, a jednocześnie najbardziej dramatyczne scenariusze.

Awatar użytkownika
heill

• Pochwały:19

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez evances » 25 Cze 2012, 12:09

Dla wierzących wiara na pewno stanowi jakieś tam oparcie, może rodzaj bezpieczeństwa, ale moim zdaniem wiara w dużej mierze ogranicza. Jeśli chodzi na przykład o chrześcijaństwo, grzechy ciężkie, przymus spowiedzi, odwoływanie się do dekalogu, gdzie jest podane 10 zasad według których trzeba żyć. To niby nie jest trudne, jeśli w dekalogu znajdują się takie zasady jak "nie zabijaj", ale jeśli dochodzi do tego przymus chodzenia do Kościoła co niedzielę, bo inaczej staniesz się grzesznikiem i trafisz do piekła to w moim mniemaniu jest to jednak ograniczenie. Myślę, że ludzie sobie po prostu wymyślili, że coś jest po śmierci, bo się zwyczajnie boją, a to daje im jakieś tam bezpieczeństwo, nadzieję (złudną czy nie złudną, ale nadzieję) często też na to lepsze życie "po życiu". Tak czy tak, pojawia się niepewność czy zasłużymy sobie na to.
Tak jak wypowiadali się inni, najlepiej po prostu żyć dobrze, nie uprzykrzając życia innym.
And i cry
And no one can hear
In hell
The blinded eyes that see
The chaos
Bring the pitiful to me

Hole - Northern Star

Awatar użytkownika
evances

• Pochwały:6

Wiara - co nam daje ?

Nieprzeczytany postprzez korop » 25 Cze 2012, 22:35

Mi wiara daje siłę. By walczyć o swoje, by trwać jak skała, nie dać porwać się nurtowi narzucanemu przez ludzi i tak dalej. Pozwala być sobą, trwać w sobie i rozwijać siebie.
Ja wolność, kocham i rozumiem.

Awatar użytkownika
korop

• Pochwały:9