Witamy na M-Forum.

Jesteśmy internetową społecznością, która zrzesza tysiące młodych ludzi. Jesteś nastolatkiem, szukasz porady, a może chcesz jej udzielić innym? Poznaj nowych przyjaciół i bądź z nimi w stałym kontakcie. Załóż konto i wyraź siebie na naszym forum, na którym użytkownicy napisali już 1380597 postów.

Zobacz nieprzeczytane posty

poprawna polszczyzna

W tym miejscu wypowiadamy się na tematy poważne. Nie bójmy się. Przełammy swój wstyd!

poprawna polszczyzna

Nieprzeczytany postprzez Monisiek » 04 Lut 2007, 22:05

Coraz więcej uczymy się języków obcych. Staramy się posługiwać nimi biegle i bezbłędnie. Dążymy do perfekcji w mówieniu w obcych językach. To dobrze. Ale czemu cierpi na tym nasz język ojczysty?

Coraz więcej chłopców mówi notorycznie 'przyszłem', mówimy 'wziąść', 'lubiałem' oraz 'spaźniać' (to oczywiście tylko przykłady, jednakże jakże często powtarzane), mówimy nieskładnie i niestylistycznie, robimy coraz więcej błędów ortograficznych, nie stawiamy przecinków... Można by tak dalej wymieniać.

Co można z tym problemem zrobić? Jak zahamować to zjawisko? A może uważacie, że lepiej pozwolić ludziom robić błędy, a tym samym pozwolić językowi ewoluować?

Awatar użytkownika
Monisiek

• Miejscowość:Krk

Podziel się tym tematem ze znajomymi!

Odpowiedzi

Nieprzeczytany postprzez Rafal » 05 Lut 2007, 14:27

Dobrze pamiętam moja mama czytała mi na dobranoc do poduchy ale to nie przez to robie mało błędów. Jeśli posługujemy sie w internecie dość ciekawymi dodatkami do przeglądarek to, to właśnie pomaga. Fakt że nam nie stawia przecinków ale podkreśla błędy jak w Wordzie, SeaMonkey.

Lecz hops, to nie o tym mowa. W szkole robiłem dużo błędów, czym byłem starszy tym mniej. Jak poradziłem sobie z tym że robie ich dość mało ? Dużo przepisywałem xD np. na wagary się chodziło a potem całymi dniami przepisywało zeszyty, tak więc sądzę żę to mi pomogło.
Jeśli ktoś z Was robi bardzo dużo błędów i używa AQQ to jest plugin które pokazuje pod okienkiem wiadomości nasze błędy na czerwono, lub poprostu dodatek do Mozilli, Opery lub od razu wbudowana opcja w SeaMonkey

Polecam Wam tę przeglądarkę ponieważ działa na maszynie mozilli ale jest szybsza :)

Sądzę że to kilka rozwiązań ale niestety, młodzi ludzie częściej siedzą przed komputerem i internetem zamiast zrobić coś pożytecznego w stronę swojego języka.

Dość często ostatnio spotykam się jak ludzie piszą "bende" "dlaczemu" "jakosZ". To jeszcze da się przeboleć ale najbardziej wkurza mnie jak niektóre dziewczyny piszą "boshe" :| :/

Awatar użytkownika
Rafal

• Miejscowość:Bełchatów

Nieprzeczytany postprzez mgirl » 05 Lut 2007, 14:27

Awatar użytkownika
mgirl

• Miejscowość:M-Forum

Nieprzeczytany postprzez dziewczyna39 » 05 Lut 2007, 14:31

a moj kolega, no coz dyslektyk (srednia 5.2 chyba) napisal ostatnio szczego, no wiem przypadek, ale smieszny :P
I'm waiting for the rain
to wash who I am

Awatar użytkownika
dziewczyna39
Absolwent

• Miejscowość:Kraków
  • Pochwały:12

Nieprzeczytany postprzez ganon » 05 Lut 2007, 18:37

Wydaje mi sie, ze przynajmniej czesciowo spowodowane jest to faktem, ze mlodziez coraz wiecej czasu spedza przed komputerami, a coraz mniej czyta ksiazek, ktore pomagaja rozwijac jezyk. Czasami, gdy czytam posty jestem przerazona bledami ortograficznymi. A w jezyku mowionym "slowa" takie jak: wzielem (w przypadku chlopcow), poszlem, pisze staja sie tak powszechne, ze pewnie niedlugo zostana uznane za poprawne (z 'pisze' chyba juz sie tak stalo), jako takie, ktore wiekszosc ludzi powszechnie uzywa.

http://www.bostonenglish.pl

ganon

Nieprzeczytany postprzez SinfulGirl » 05 Lut 2007, 19:20

Ja bardzo rzadko robię błędy.... ale za to nie mogę patrzeć jak ktos robi notorycznie błędy więc poprawiam... kilka osób przez to poprawianie coraz mniej błędów robi :D
***Moje uczucia-Moja sprawa... Moje życie... Moja zabawa***

Awatar użytkownika
SinfulGirl

• Miejscowość:JaK NaJbLiŻeJ NiEbA

Nieprzeczytany postprzez Asztarte » 05 Lut 2007, 22:12

W tym momencie błędy owszem robię ale o wiele rzadziej niż robiłem

A czy ja mowie ze nic nie robie!!! Staram sie, tez ma rozne triki zeby robic bledow mniej... ale jak sam napisales nadal je robisz i wiesz ze to nie jest takie hop ciup.

heh ale co wy tak ciągle o tej ortografii, a kochane słowotworstwo :) moj specjał :] jak powiem cos po swojemu to ludzie pozniej przed 10 minut rozkminiaja co jest grane :D
____Słodka idiotka____

Awatar użytkownika
Asztarte

• Miejscowość:Gehenna

Nieprzeczytany postprzez Magic » 05 Lut 2007, 22:24

w mowie to mówie jak chce więc, na pewno popełniam mnustwo błedów ale mówie gwarą więc to normalne, a wszędzie mówie gwarą oprócz szkoły i wiem ze w tym jest pełno błędów :P w pisowniu to popełniam tylko błędy pisząc na klawiaturze, bo nigdy nie mysle nad tym co pisze, a w pisowniu normalnym nie mam zadnych błedów ;)
Image
Image
Image
Image

Awatar użytkownika
Magic

• Miejscowość:Opola, miejsca gdzie wczyscy znają mnie

Nieprzeczytany postprzez $licznotka » 05 Lut 2007, 23:39

Żeby to tylko nieskładnie i niestylistycznie... :/ Denerwują mnie ludzie, którzy mają na tyle ubogie słownictwo, że co dwa słowa muszą przeklinać. A właśnie oglądałam "Wtorek". Właśnie w tym filmie pokazane były wykłady Miodka o wulgaryzmach. :D
Złośliwi mówili na nią Piękna.

Awatar użytkownika
$licznotka

Nieprzeczytany postprzez Szymon- » 05 Lut 2007, 23:43

Pare lat temu, jak jeszcze bylem w gimnazjum, byl taki trend - rowiesnicy przeksztalcali polskie slowa. Z perspektywy czasu, nie wiem dlaczego...

Pare miesiecy, kiedy to tak znieksztalcalismy polszczyzne, doszedlem do wniosku, ze podstawowe wyrazy mi sie myla. Staralem sie pisac bezblednie. Teraz sie ciesze, bo moge powiedziec, ze pisze poprawnie. Denerwuje mnie, jak ktos robi podstawowe bledy :)

Awatar użytkownika
Szymon-

• Miejscowość:Ostrzeszów

Nieprzeczytany postprzez wisienka91 » 06 Lut 2007, 16:34

wedlug mnie tego problemu nie da se zwalczyc... sa to tak zwane zmiany gramatyczne, czyli cos takiego, ze kiedys bylo to poprawne a teraz juz nie jest. jednak wtedy kiedy bylo - ludzie tgo uzywali i mozna to jeszcze zauwazyc po roznych babciach czy dziadkach. przebywając z nimi uczylismny sie tego podswiadomie i niewiele da sie z ty zrobic... oczywiscie dla ksztalcacego sie i chcacego Polaka nie ma rzeczy niemozliwych ;]
.............||-> Takie jest moje zdanie! <-||.............
Image

wisienka91

Nieprzeczytany postprzez mystery » 06 Lut 2007, 17:10

Jako córeczka swojej mamusi (zaangażowanej zawodowo i z powołania w dziedzinie mowy polskiej) jestem dość regularnie musztrowana. Od zawsze temat poprawnej polszczyzny był poruszany u mnie w domu i na całe szczęście nigdy nie było z tym problemu.
Jestem świadoma swojej wady-często gubię przecinki i staram się nad nią pracować.
Myślę, że przyczyna problemu w dużej mierze są właśnie środki komunikacji takie jak internet czy sms'y. Szybko, skrótowo- i każdy wie o co chodzi, wiec po co sie starać. (np notoryczne gubienie "ę")
Dziwi mnie jednak, że niektórym nie wstyd popełniać podstawowe błędy. Chociażby na tym forum, gdzie dodatkowo jest funkcja "pisownia". Raczej niewielu z niej korzysta...

Inna sprawa to fakt iż nasze "wzorce" wypowiadające sie chociażby w TV popełniają wiele błędów a my (ogólnie) przyjmujemy to bezkrytycznie i co gorsza przyjmujemy jako normę. Zamiast ustawiać sobie poprzeczkę wyżej wciąż ją obniżamy-byle było łatwiej.

Co do dyslektyków-coraz więcej osób zasłania się papierkiem. Mam znajomego- ogromną ilość pracy włożył w poprawę swojej ortografii i sposobu pisania. I udało mu sie. Ale od kiedy odkryto u niego ta przypadłość robił wszystko, by ją zminimalizować
wanderlust queen

svaku svoju grešku znam

Awatar użytkownika
mystery
Przyjaciel

• Miejscowość:Absurdystan
  • Pochwały:40

Nieprzeczytany postprzez gosiunia10 » 08 Lut 2007, 19:55

ciekawy temat, moj kolega zawsze mówi "przyszłem"
ale jeszcze lepsze jest słowo "chłopacy", które często pojawia sie w mediach i jest wypowiadane przez ludzi, którzy nie powinni sie twak wysławiać, prezydent i urzednicy... jak to słysze to aż powatpiewam...
to tyle o błędach wymawianych,
a błędy pisane, niestety zdarzają mi sie... a to przez internet gg i tego typu ułatwiacze życia, bo jak pisze szybko i to na dodatek ze znajomymi to nie zastanawiam sie nad ortografią i poprawnościa... i to zostaje...

WIZZARD, ale dysleksji sie nieda wyleczyć, mój brat to ma, i obudzony w nocy o północy potrafi powiedzieć całe regółki na temat ortografii, jak powie kazesz mu napisać róża, to on wiedząc jakie są zasady wyjątki itp, dalej napisze z błędami... niewiem na czym to polega ale tak jest i dyslektyk nawet jakby chciał nad tym pracować-a każdy chce to owszem postępy bedą, ale nadal błędy bedzie robił...
i nie wmawiaj ze nieprawda jeżeli nie wiesz nic o tej dolegliwości...

Awatar użytkownika
gosiunia10

• Miejscowość:Rzeszów

Nieprzeczytany postprzez NieLubieMasła » 08 Lut 2007, 20:27

[fquote]moj kolega zawsze mówi "przyszłem" [/fquote]

Dużo osób płci męskiej tak mówi. Pan Piotr Bałtroczyk ostatnio nawet wywnioskował, że mężczyzna może mówić "poszłem", jak ma niedaleko do miejsca przeznaczenia ;). Mnie osobiście drażnią pleonazmy, czyli coś w rodzaju "masła maślanego" i nieśmiertelnych w telewizji filmów na "faktach autentycznych".

Dobrym sposobem na poprawę ortografii jest po prostu czytanie książek. Potem, kiedy napiszemy wyraz z błędem, na pierwszy rzut oka widać, że coś z nim jest nie tak :)
Life isn't about waiting for the storm to pass. It's learning to dance in the rain.*

*In the end it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.

Þó langt í burtu ég mun alltaf elska þig! (:

Awatar użytkownika
NieLubieMasła

• Miejscowość:Wrocław
  • Pochwały:1

Nieprzeczytany postprzez noir » 09 Lut 2007, 01:27

Nauczyciel: "cofnij sie do tylu"... nagminnie ;-)
Strony WWW Poznań - projektowanie stron i aplikacji internetowych, optymalizacja, pozycjonowanie i marketing w sieci.

Blog o web designie, tworzeniu stron, optymalizacji stron.

Awatar użytkownika
noir

• Miejscowość:Poznań

Nieprzeczytany postprzez Enigm@ » 09 Lut 2007, 01:45

Hehe albo "prawdziwe fakty" ...
Co do dysleksji to racja. Nie da się tego pokonać ale można ułatwić czytanie innym użytkownikom na forum postów takich osób gdy piszą na przykład w Mozilli gdzie podkreśla ona nam błędy. To na prawdę jest użyteczne i nic nie kosztuje :)
My chcemy honoru... WY go nie macie..."

Polonia & Cracovia & Arka & Korona & Sandecja & Saragossa

Awatar użytkownika
Enigm@

• Miejscowość:Praga Płn

Nieprzeczytany postprzez wybredny » 09 Lut 2007, 16:50

Droga Autorko postu
W myśl sugestiom licznie pojawiających się w tym wątku, odważę się zwrócić Ci uwagę na użyte przez Ciebie sformułowania
Monisiek napisał:jednakże jakże

oraz
pozwolić ludziom robić błędy, a tym samym pozwolić językowi ewoluować?

By nie pozostawić wątpliwości, dodam, że w żadnym razie, nie mam się za wzór w tej materii. Boli mnie jednak fakt, że aktualnie średnio wprawne ucho, wychwycić może liczne błędy językowe w mowie tych, którzy powinni świecić przykładem, tj. chociażby dziennikarzy dwóch najczęściej oglądanych programów informacyjnych w Polsce.

wybredny

• Miejscowość:Kraków

Wyświetlanie

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Do góry