Witamy na M-Forum.

Jesteśmy internetową społecznością, która zrzesza tysiące młodych ludzi. Jesteś nastolatkiem, szukasz porady, a może chcesz jej udzielić innym? Poznaj nowych przyjaciół i bądź z nimi w stałym kontakcie. Załóż konto i wyraź siebie na naszym forum, na którym użytkownicy napisali już 1384935 postów.

Zobacz nieprzeczytane posty

Pomoc z polskiego;/ Zadanie

Dział z pracami domowymi uczniów szkół średnich. Jeśli masz jakiś problem z zadaniem domowym, nie wiesz, jak je rozwiązać - napisz! Być może ktoś będzie w stanie udzielić Ci pomocy.

Nieprzeczytany postprzez Damiano194 » 11 Lis 2009, 12:26

Dostalem nastepujace zadanie z polskiego, musze poprawic 1 i jest to indywidualne zadanie tylko dla mnie takze nie ma mowy o odpisaniu :P
A wiec : "Wyobraz sobie i napisz w formie opowiadania z dialogiem spotkanie dwoch swietych Aleksego i Franciszka."

Nie mam pojecia jak to napisac :shock:

Damiano194

Podziel się tym tematem ze znajomymi!

Odpowiedzi

Nieprzeczytany postprzez Jigga » 11 Lis 2009, 13:05

Poczytaj o św. Aleksym i św. Franciszku z Asyżu. Jak już to zrobisz, to będziesz wiedział czym się różnili i będziesz mógł napisać dialog w którym jeden próbuje przekonać drugiego do swojego światopoglądu. Z racji, że są to święci, nie mogą przekonywać się na siłę, być grzeczni i nie powinno to wyglądać jak kłótnia polityczna.

Tyle. Do roboty.
Image
"Only don't tell me you're innocent. Because it insults my intelligence and makes me very angry. "
"Don't use strong words. It makes you look weak"

Awatar użytkownika
Jigga

• Miejscowość:Olesno/Opole
  • Pochwały:1

Nieprzeczytany postprzez mgirl » 11 Lis 2009, 13:05

Awatar użytkownika
mgirl

• Miejscowość:M-Forum

Nieprzeczytany postprzez Damiano194 » 11 Lis 2009, 13:19

Św Franciszek- Wiodl chulaszczy trub zucia, pochodzil z bogatej kupieckiej rodzimy.Korzystal z przyjemnosci zyciowych,trwonil majatek. W jego zyciu mialy miejsca ktore go zmienily byla to wojna z Asyzem w trakcie ktorej dostal sie do niewoli i ciezko zachorowal. Pozniej zostal zwolniny z wiezienia. pokonal ciezka chorobe i zmienil tryb zycia.Zapragnal wziasc udzial w wojne krzyzowej udal sie do Paletto i mial tam sen po ktorym sie nawrocil. Pomaga chorym odbudowuje kosciol i wyrzeka sie wszelkich dobr. Glosi proste zrozumiale kazanie. Pisze serie opowiadan pt" kwiatki Świetego Franciszka" w ktorych opowiada o swoim pozniejszym zyciu i o cudach jakie dokonywal.

Św. Aleksy- Aleksy urodził się w bogatej, rzymskiej rodzinie. W wieku 24 lat zgodnie z wolą ojca ożenił się z cesarską córką, Famijaną. W noc poślubną Aleksy oznajmił żonie, że jego powołaniem jest nie małżeństwo, ale służba Bogu. Opuścił więc dom, zabierając ze sobą dużo złota i srebra, które rozdał nastepnie biedakom. Sam prowadził życie żebraka i pokutnika. Przed śmiercią napisał list, w którym ujawnił swoje prawdziwe pochodzenie i historię tułaczego życia.

Aleksy jest dobrym i posłusznym synem. Wychowany w religijnym domu, sam jest niezwykle pobożny i pełen miłosierdzia dla biednych. Kiedy ojciec zasugerował mu, iż czas się ożenić, Aleksy posłusznie odpowiada:

Oćcze! Wszekom ja twoje dziecię, / wiernie dbałych swój żywot prze cię, / cokole mi chcesz kazać, / po twej woli ma się to z[]stać.

Jest człowiekiem szczerym i prostolinijnym, nie chce okłamywać żony, gdy odkrył w sobie powołanie do służby Bogu:

[…] wrócił zasię pirścień jej, / a rzekł tako do niej; / ostawiam cię przy twym dziewstwie, / wróć mi ji, gdy będziewa oba w niebieskim królestwie.

Zdaje sobie sprawę, że aby zasłużyć na łaskę Boga, musi żyć zgodnie z Jego przykazaniami, stąd zapewne gest w stosunku do biednych, którym rozdał „srebra, złota dosyć”. Aleksy żyje w nędzy, jest często głodny, ale nie narzeka, bo wie, że to jedyna droga do świętości. Swoim oddaniem Bogu, sprawił, że zaczęły się w jego życiu dziać cuda: „wstał z obraza Matki Bożej obraz”. Sama Matka Boska interweniowała u odźwiernego, by Aleksego wpuścił do kościoła. A że Aleksy niczego nie robił dla poklasku i taniej chwały, postanowił wyjechać, gdy ludzie zaczęli traktować go jak świętego. Gdy wsiadł na statek płynący do Syrii:

[…] więc się wietr obrocił, / ten ci zasię nawrocił. / A gdy do Rzyma przyjał Bogu dziękował, / iż ji do swej ziemie przygnał.

Zamieszkał pod schodami pałacu ojca, bo uważał, że skoro wiatr go „przywiał” do Rzymu, to chce doznawać cierpienia i poniżeń właśnie w swoim domu. Ludzie lekceważyli brudnego żebraka, wylewali na niego pomyje, wyśmiewali go, ale Aleksy był szczęśliwy i wszystko ofiarowywał na „fałę” Boga. Tak działo się aż do jego chwalebnej śmierci.

Mam takie informacje o tych świetych. Ale nie potrafie ulozyc z tego opowiadania w formie dialogu;/

Damiano194

Nieprzeczytany postprzez kendi » 11 Lis 2009, 14:01

zwróć również szczególną uwagę na to, że św. aleksy prowadził życie kontemplacyjne, natomiast św. franciszek życie aktywne.
św aleksy ćwiczył ciuało i dusze do życia w ascezie, uciekał od świata. uważał , że szczescie osiaga sie poprzez zycie w odosobnieniu, pozbywajac sie dobr materialnych.
natomiast franciszek uwielbiał przyrode, zachwycal sie nia, nie odgradzał sie od świata. spedzal duzo czasu z ludzmi, niczego nie zalowal innym, dzielil sie tym, co ma. i uwazal, ze celem zycia jest zycie pelne milosc, radosci, pokoju z ludzmi i przyroda.
mówisz coś o jakichś zasadach
mówisz coś, że szkoda słów
przecież od dawna nie mamy skrupułów
przecież gówno to ciebie obchodzi

Awatar użytkownika
kendi

• Miejscowość:Katowice
  • Pochwały:28

Re: Pomoc z polskiego;/ Zadanie

Nieprzeczytany postprzez nastka_1997 » 25 Lis 2009, 10:31

hej, to ja sie tu podczepie bo tez chodzi o zadanie z polaka.
nasza baba kazala nam przygotowac liste + krotki opis 20 portali,na ktorych siedzimy. niby fajne ale jak przychodzi co do czego to pustka w glowie.
ja wchodze tylko na kilka jak uda mi sie dossac do kompa: nasza klasa of corse, onety i te inne ale pomozcie pliiiiiiis
na jakich siedzicie?
brakuje mi z 10 :(

nastka_1997

Re: Pomoc z polskiego;/ Zadanie

Nieprzeczytany postprzez Phony » 25 Lis 2009, 14:09

nastka_1997 napisał:hej, to ja sie tu podczepie bo tez chodzi o zadanie z polaka.
nasza baba kazala nam przygotowac liste + krotki opis 20 portali,na ktorych siedzimy. niby fajne ale jak przychodzi co do czego to pustka w glowie.
ja wchodze tylko na kilka jak uda mi sie dossac do kompa: nasza klasa of corse, onety i te inne ale pomozcie pliiiiiiis
na jakich siedzicie?
brakuje mi z 10 :(

nie wiem na jakie wchodzisz, ale moze Ci coś dadzą te na ktore ja wchodze :D a więc
www.youtube.com
www.wrzuta.pl
www.perspektywy.pl
www.cke.edu.pl
www.rock.pl
www.andergrand.pl
www.allegro.pl
You were talk, talk, talk, talkin' in circles that day,
when you get to the point make sure that I'm still awake, OK?[...]
God who'd wanna be such an asshole?

Awatar użytkownika
Phony