Witamy na M-Forum.

Jesteśmy internetową społecznością, która zrzesza tysiące młodych ludzi. Jesteś nastolatkiem, szukasz porady, a może chcesz jej udzielić innym? Poznaj nowych przyjaciół i bądź z nimi w stałym kontakcie. Załóż konto i wyraź siebie na naszym forum, na którym użytkownicy napisali już 1362950 postów.

Centrum pomocy online

Zobacz nieprzeczytane posty

Osoba chora, jak traktować ?

W tym miejscu wypowiadamy się na tematy poważne. Nie bójmy się. Przełammy swój wstyd!

Nieprzeczytany postprzez Infini » 17 Mar 2007, 15:13

Mam kilka pytań.
Czy np. jakbyscie sie dowiedzieli ze Wasz znajomy/a jest chora na chorobe wirusowa zakazna, powiedzmy grozna, byc moze nawet smiertelna ( zakazna droga plciowa oraz przez krew) to czy przeszkadzalo by Wam to z kontaktami z ta osoba? Balibyscie sie zakazenia? Macie takich znajomych? Jak tak to czy kazdy traktuje ich normalnie, czy moze sie ich w pewnym sensie boi? unika? a moze sie nad nimi lituje? Czy poprostu zapomnia ze ta osoba jest chora i wszystko jest po staremu ?
A moze Wy osobiscie jestescie chorzy ( tak wiem osobiste pytanie...), jezeli tak to jak Was traktuja ludzie? Czy powiedzieliscie o tej chorobie znajomym czy wolicie zeby nie wiedzieli bo boicie sie odsuniecia?

Temat zainspirowany czymś. Ja sie pozniej wypowiem ;)
Przed seksem mężczyzna nie myśli jasno, a kobieta tak. Po seksie sytuacja się odwraca. Męzczyzna myśli jasno, a kobieta nie.

Awatar użytkownika
Infini
Przyjaciel

• Pochwały:9

Podziel się tym tematem ze znajomymi!

Odpowiedzi

Nieprzeczytany postprzez Kicek0 » 22 Wrz 2008, 13:43

Normalnie.
To, że ktoś jest chory i można się zarazić... no cóż, człowieka może przejchać auto a i tak wychodzi na ulice. I procent zagrożenia jest całkiem podobny, jeśli jesteśmy nieostrożni.
Spojrzała na małe płonące w sali ogniska, potem znów na Richarda.
– Lubisz koty? – spytała.
– Tak – odrzekł Richard. – Dosyć lubię.
Na twarzy Anestezji odbiła się ulga.
– Udko? – spytała. – Czy pierś?

~Nigdziebądź, Neil Gaiman

Awatar użytkownika
Kicek0

• Pochwały:10
Użytkownik zbanowany

Nieprzeczytany postprzez mgirl » 22 Wrz 2008, 13:43

Awatar użytkownika
mgirl

Nieprzeczytany postprzez Fragile » 22 Wrz 2008, 16:06

Nie traktowałabym jej inaczej. Taka osoba potrzebuje mnóstwo wsparcia i każdy kto od niej się odwróci wyrządza jej w ten sposób krzywdę. Sądzę, że mogłabym sie zaprzyajźnić z tą osobą.
Don't let me down.

Awatar użytkownika
Fragile
Absolwent

• Pochwały:8

Nieprzeczytany postprzez Bombaaa » 25 Wrz 2008, 05:07

Traktowałabym taką osobę jak najbardziej normalnie. Starałabym się pomóc, na ile to było by możliwe z mojej strony, a przede wszystkim wspierałabym taką osobę.
Mam w rodzinie dwoje kuzynów, jedno ma porażenie mózgowe, a drugie zespół Downa. Nie są one w żaden sposób zaraźliwe czy zakaźne, ale to też ludzie. Jedynie inaczej się zachowują i inaczej patrzą na świat. Dzięki nim zrozumiałam na jak niewiele rzeczy zwracamy uwagę w życiu. Ich podejście jest piękne:)

Awatar użytkownika
Bombaaa

Nieprzeczytany postprzez gibemarvel » 25 Wrz 2008, 06:20

Mam hbs-a. Wirusowa zakaźna, zanika sama lub po terapii, którą dopiero zacznę. Żyję normalnie, absolutnie nic to nie zmienia, poza świadomością, że wątroba złapała jakieś g****o. Złapałam prawdopodobnie przez towar. (Dlatego byłam zdania, że to, że się już nie bierze nie znaczy, że już jest si, konsekwencje odczuwa się jeszcze długo potem). Wie mój facet, wie rodzina, reszcie- znajomym, nawet bliskim, nie mówię, bo i po co. Nie zarażą się. A ja trochę się jednak boję, że będą patrzeć inaczej. Choć to trochę irracjonalne, bo trochę ich znam i nie spodziewam się odrzucenia, ale i tak coś hamuje człowieka. Mam nadzieję, że maks. pół roku i już go nie będzie..
The unsettled mind is at times an ally
Leaving the senses to fend for themselves
The people collect undeniable data
(...)

Awatar użytkownika
gibemarvel

• Miejscowość:Kraków

Re: Osoba chora, jak traktować ?

Nieprzeczytany postprzez BartHeq » 25 Wrz 2008, 11:13

Takiego człowieka traktowałbym normalnie, jak każdego innego. To normalny gość i niczym się(za bardzo) odemnie nie różni. A i tak jest małe prawdopodobieństwo że się zarażę. Skąd mam pewność? Spoko, jak choroba jest przenoszona drogą płciową to będę się wstrzymywał :D. Przez krew raczej nie, raczej nie będę operował kumpla.

BartHeq

• Pochwały:1

Nieprzeczytany postprzez Maja0302 » 29 Wrz 2008, 08:19

Dlaczego jeśli ktoś jest na coś chory, ma być od razu odsunięty od grona znajomych, często jest wyśmiewany...Nie rozumiem postawy takich ludzi....Właśnie wtedy poznajemy według przysłowia"prawidzwych przyjaciół poznaje się w biedzie" kto jest tym przyjaciele a kto nie.
Ja Zdecydowanie jestem za tym, aby nie odsuwać od takich osób, ale też nie być dla nich zbyt nadopiekuńczym.. Po prostu traktować je tak, ja wszystkich znajomych:)

Maja0302

Nieprzeczytany postprzez cukinka :) » 29 Wrz 2008, 12:28

Czy np. jakbyscie sie dowiedzieli ze Wasz znajomy/a jest chora na chorobe wirusowa zakazna, powiedzmy grozna, byc moze nawet smiertelna ( zakazna droga plciowa oraz przez krew) to czy przeszkadzalo by Wam to z kontaktami z ta osoba?

nie, jeżeli byłaby to bliska osoba memu sercu to absolutnie nie miałoby to dla mnie znaczenia.
Balibyscie sie zakazenia?

pewnie nie myślałabym o tym.
Macie takich znajomych?

nie
A moze Wy osobiscie jestescie chorzy

jestem zdrowa (tzn. tak mi sie wydaje ;) )
Nie prowokuj mych ust czerwieni,
nie sobie jesteśmy przeznaczeni.

Awatar użytkownika
cukinka :)
Absolwent

• Miejscowość:Tołuń :)
  • Pochwały:7

Nieprzeczytany postprzez Hard Candy » 08 Lis 2010, 20:08

Strach jest często irracjonalny. Niestety. I z ręką na sercu muszę przyznać, że starałabym się nie dać tego odczuć drugiej osobie, ale w głębi serca nie czułabym się w jej towarzystwie tak spokojnie i beztrosko jak wcześniej.
zobaczysz, jeszcze ci dziś przejdę przez myśl

Awatar użytkownika
Hard Candy
Przyjaciel

• Pochwały:38

Nieprzeczytany postprzez Jarema1612 » 08 Lis 2010, 20:10

Takim wirusem jest trudnej się zarazić niż to powszechnie jest uważane czyli prawdopodobnie miałbym to w głębokim poważaniu.
Każdy skomplikowany montaż wymaga trzech rąk.
Każdy prosty montaż wymaga czterech rąk.

Jarema1612

Nieprzeczytany postprzez Nike » 13 Lis 2010, 14:55

Pewnie na początku nie czułabym się swobodnie w towarzystwie takiej osoby, ale myślę, że po pewnym czasie rozluźniłabym się i wszystko wróciłoby do normy.
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

Awatar użytkownika
Nike

Nieprzeczytany postprzez Liszka » 13 Lis 2010, 15:06

W kontaktach z tą osobą bałabym się o siebie. Jasne, nie zerwałabym z nia kontaktów, nie dałabym jej odczuć swoich obaw, ale jednak... Skłamałabym, gdybym powiedziała, że zachowywałabym się jak zwykle, bo bardziej bym uwazała.
Miałam kolegę, bardzo dobrego kolegę, który miał bardzo zakaźną chorobę, teraz to nieistotne jaką. Powiedziałam mu, ze się boję i jak mnie zarazi to ma w ryj, spotykaliśmy się tak czesto, jak wcześniej. Cieszę się, że mi powiedział, było nam raźniej, ja uwazałam, on uważał.
Gdybym sama zachorowała, bliscy by wiedzieli, powiedziałabym kilku najbliższym znajomym, resztę bym olała.
Miłości się nie czuje, tylko się nią żyje.
♥♫

Awatar użytkownika
Liszka
Przyjaciel

• Pochwały:70

Nieprzeczytany postprzez Daria. » 16 Lip 2011, 18:07

Infini napisał:Czy np. jakbyscie sie dowiedzieli ze Wasz znajomy/a jest chora na chorobe wirusowa zakazna, powiedzmy grozna, byc moze nawet smiertelna ( zakazna droga plciowa oraz przez krew) to czy przeszkadzalo by Wam to z kontaktami z ta osoba?

Tak. Wiem, że zakażenie drogą płciową lub krew oznacza nic więcej i nic mniej niż to właśnie, ale mi by przeszkadzało. Ja mam obawy nawet, kiedy przebywam w towarzystwie osoby chorej na raka. I nie umiem się tego wyzbyć.
Infini napisał:Balibyscie sie zakazenia?

Mimo że to absurdalne - tak.
Infini napisał:Macie takich znajomych?

Nie, nikogo takiego nie znam.
Infini napisał:A moze Wy osobiscie jestescie chorzy

Nie, na szczęście ta choroba mnie ominęła łukiem.
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.

Awatar użytkownika
Daria.
Moderator

• Miejscowość:Gdańsk
  • Pochwały:47

Nieprzeczytany postprzez Audrey. » 20 Lip 2011, 21:19

ostatnią rzeczą jaką zawsze robię to litowanie się nad kimś. Siły można komuś dodać dając mu kopa, anie głaszcząc po głowie. Czułabym się normalnie w towarzystwie takiej osoby. Nie mam z takimi rzeczami problemu.
Kobieta bez bogów. O.F.

Awatar użytkownika
Audrey.

• Pochwały:7

Nieprzeczytany postprzez MiR » 20 Lip 2011, 21:30

Zachowywał bym się tak jak by była zdrowa. Litowanie się itp. mogło by sprawić, że osoba by o tej chorobie myślała i pogrążała się w niej a chodzi o to by cieszyła się życiem :)
"Ale jedno wiem po latach
Prawdę musisz znać i ty:
Zawsze warto być człowiekiem,
Choć tak łatwo zejść na psy..."

Ja wyrażam tylko swoją opinię, nie musisz się z nią zgadzać.

Awatar użytkownika
MiR

• Miejscowość:Leszno
  • Pochwały:13

Nieprzeczytany postprzez Neosha » 13 Kwi 2012, 13:58

Osobę chorą traktuję tak samo jak osobę zdrową. Nie okazuję litości ani współczucia, bo nie jest uczucie pożądane przez nich. Zresztą nie widzę powodów, by traktować ich gorzej i czy tym bardziej unikać.
Trzy są źródła ludzkich popędów i pragnień: dusza, rozum i ciało.
Pragnienia duszy - rodzą przyjaźń,
rozumu - szacunek,
ciała - pożądanie.
Dopiero połączenie tych trzech pragnień rodzi miłość. Pწ

Awatar użytkownika
Neosha
Kumpel

• Pochwały:102