Witamy na M-Forum.

Jesteśmy internetową społecznością, która zrzesza tysiące młodych ludzi. Jesteś nastolatkiem, szukasz porady, a może chcesz jej udzielić innym? Poznaj nowych przyjaciół i bądź z nimi w stałym kontakcie. Załóż konto i wyraź siebie na naszym forum, na którym użytkownicy napisali już 1384996 postów.

Zobacz nieprzeczytane posty

Jaki kierunek studiów wybrać?

Wszystko na temat studenckiego, często pieskiego życia ;)

Nieprzeczytany postprzez Wrzosówka93 » 06 Sty 2012, 21:32

Witam. Jestem w maturalnej klasie i za kilka miesięcy będę musiała podjąć ostateczną decyzję w wyborze kierunku studiów. Mam z tym wielki problem, dlatego prosze Was o pomoc i radę...

Jestem osobą dość wszechstronną, uczę się całkiem dobrze z przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. Interesuję się ogólnie gospodarkę, sytuacją na świecie. Lubie mieć postawione jasne cele i zadania. Odrzuciłam wszystkie typowo humanistyczne kierunki (typu:psychologia, pedagogika). Nie chcę iść również iść na studia typowo inżynierskie (typu: robotyka, czy biomedycyna - boje się, że sobie na nich nie poradzę), ani medyczne. Nie pójde również na żadną filologię (języki to moja słaba strona).

Jestem zmuszona na studiowanie w Białymstoku, ewentualnie w Olsztynie (na wyjazd do jeszcze dalszego miasta ojciec nie da mi pieniędzy). Jaki kierunek mi polecacie? Na maturze zdaję: angielski-pod, matematyka-pod, polski-roz, geografia-roz, WOS-roz. Czym powinnam się kierować?

Myślę o następujących kierunkach (ale mam do nich sporo pytań):
- ekonomia: Czy po ekonomii jest ciężko znaleźć pracę? Czy jest dużo j.angielskiego?
- geografia: Ale odpada, bo nie ma jej w Białym i chyba ciężko znaleźć po niej pracę...
- technika rolnicza i leśna: ale co po tym robić? Tylko jakieś zakłady produkcyjno- żywieniowe?
- geodezja: Ale ona jest w Olsztynie, a nie lubie tego miasta...

Proszę o pomoc :)

Wrzosówka93

Podziel się tym tematem ze znajomymi!

Odpowiedzi

Nieprzeczytany postprzez emocjonalniezepsuta » 06 Sty 2012, 23:55

nie znam Twoich zainteresowań ani mocnych stron ale wiem że najbardziej pożądanym wykształceniem jest wszystko związane z finansami w unii europejskiej :)
` parodia słów niewypowiedzianych .

Awatar użytkownika
emocjonalniezepsuta

• Miejscowość:Kraków

Nieprzeczytany postprzez mgirl » 06 Sty 2012, 23:55

Awatar użytkownika
mgirl

• Miejscowość:M-Forum

Nieprzeczytany postprzez Ser. » 07 Sty 2012, 00:19

Wrzosówka93 napisał:ekonomia: Czy po ekonomii jest ciężko znaleźć pracę? Czy jest dużo j.angielskiego?

A po jakichkolwiek studiach jest łatwo znaleźć pracę? Języki są obowiązkowe na każdym kierunku, więc gdzie byś nie poszła, tam musisz się uczyć angielskiego lub niemieckiego (zależy od uczelni). Kilku moich znajomych studiuje ekonomię i chwalą sobie ten kierunek.

Wrzosówka93 napisał:geografia: Ale odpada, bo nie ma jej w Białym i chyba ciężko znaleźć po niej pracę...

Skoro odpada, to nie masz nad czym się zastanawiać.

Wrzosówka93 napisał:technika rolnicza i leśna: ale co po tym robić? Tylko jakieś zakłady produkcyjno- żywieniowe?

Na pewnej stronie znalazłam takie coś :
"Po ukończeniu studiów możesz pracować w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz w jednostkach usługowych i doradczych rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego i leśnictwa, a także w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których niezbędna jest wiedza techniczna, rolnicza, informatyczna oraz umiejętności organizacyjne."

Wrzosówka93 napisał:geodezja: Ale ona jest w Olsztynie, a nie lubie tego miasta...

To nie pchaj się tam, gdzie nie chcesz.

Masz naprawdę ciekawe zainteresowania. Wybór należy tylko i wyłącznie od Ciebie, gdzie zdecydujesz się pójść. Musisz się poważnie zastanowić nad wyborem i przemyśleć wszystko kilka razy. Poszperaj trochę w internecie, poszukaj informacji na uczelniach, popytaj znajomych jak wyglądają studia na tych kierunkach i wtedy zdecyduj.
"Wystarczy gest, słowo, by zranić tak boleśnie, zniszczyć szansę, cienką nić porozumienia."

Awatar użytkownika
Ser.

• Pochwały:2

Nieprzeczytany postprzez Yvonne » 07 Sty 2012, 01:49

Nie pchaj się na to, czego nie lubisz. Ja uwielbiam geografię, jestem zafascynowana światem, jego zakątkami i ich historią. Jednak nie wybrałam tego kieurnku. Wybrałam ekonomię, bo w moim mieście, bo mamusine obiadki, bo taniej, bo dobra praca... I dlatego mam teraz rok w plecy. Postanowiłam, że od października wyjeżdżam by studiować to, co na prawdę kocham :)
Czytałam też kilka artykułów dotyczących wyboru kierunku studiów. 1 kryterium - zainteresowania. Musisz porządnie się zastanowić, który z proponowanych kierunków sprawiałby Ci największą frajdę :) I nigdy nie popełnij mojego błędu - bo wygodniej koło domu, w gniazdku, bo będzie dobrze płatna praca. Za źle wykonaną pracę nie dostaniesz dużo, bo jak możesz zrobić coś dobrze, skoro tak na prawdę nie lubisz tego robić?
PS. Polecam stronę kierunkistudiow.pl

Aha, i jeszcze jedno: warto przejrzeć ranking najczęściej wybieranych kierunków.

Awatar użytkownika
Yvonne

Nieprzeczytany postprzez ola6 » 29 Lut 2012, 23:05

A ja Wam mówie- uczcie się angielskiego bo to się Wam przyda na pewno w przyszłości.

Awatar użytkownika
ola6

Użytkownik zbanowany

Nieprzeczytany postprzez bielun » 05 Mar 2012, 23:30

Angielskiego można się uczyć na każdym kierunku, a studiowanie języka specjalistycznie nie jest dobrym wyjściem. Już lepiej iść na coś, czym jest się zainteresowany, a języka uczyć się we własnym zakresie.

Awatar użytkownika
bielun

Nieprzeczytany postprzez las_las_las » 06 Mar 2012, 14:43

dokładnie.. ucz się tego czego masz ochotę bo później w pracy liczy się najbardziej doświadczenie ;) języków na pewno warto się uczyć, ale najbardziej opłaca się zacząć pracę jak najszybciej, żeby zdobywać doświadczenie. Znajoma po pierwszym roku studiów zmieniła na zaoczne i poszła do pracy do eniro, bo musiała zacząć zarabiać.. ale dostałą tam etat, sama mogła płacić sobie za szkołę i za mieszkanie, a w weekendy studiowała japonistykę bo tym się nadal interesuje.. idealne rozwiązanie, bo nic nie traci a zyskuje dużo doświadczenia ;)

las_las_las

Nieprzeczytany postprzez adi_adi_pl » 06 Mar 2012, 15:11

Hejka !
Zgadzam się z moimi przedmówcami oczywiście, jednak chciałem jeszcze dorzucić swoje trzy grosze, co do kierunków które podałaś. A zacznę od końca.
Mianowicie, co do geodezji w Olsztynie to bez znajomości nie polecam się tam wybierać, znajoma ukończyła właśnie tam geodezję i 4 lata jeździła po Polsce za pracą. A dostała ją tylko dzięki temu, że zwolniło się miejsce. A była ona jedną z najlepszych na roku, więc daje to wiele do myślenia.

Technika rolnicza i leśna to nic mi nie mówi, więc tutaj się nie wypowiem.
Geografię już jak sama wspomniałaś, ciężko z pracą i nie ma tego w Białymstoku.
Ekonomia sama w sobie też może być ciekawa, według mnie to najlepsze rozwiązanie. Ja bym tak postąpił.

Co do języka obcego. To na każdej uczelni on jest. U mnie było tak, że miałem w drugim tygodniu studiów test sprawdzający. I oni wówczas dostosowali poziom języka do moich umiejętności. Nie wiem, czy wszędzie tak jest, ale to dosyć dobre rozwiązanie.

I najważniejsze, rób to co lubisz. Powodzenia
Do końca sukcesu nie ma żadnej windy, trzeba iść po schodach. ;)

Nigdy nie ma tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Nigdy nie ma tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.

Awatar użytkownika
adi_adi_pl

• Miejscowość:Płock