Witamy na M-Forum.

Jesteśmy internetową społecznością, która zrzesza tysiące młodych ludzi. Jesteś nastolatkiem, szukasz porady, a może chcesz jej udzielić innym? Poznaj nowych przyjaciół i bądź z nimi w stałym kontakcie. Załóż konto i wyraź siebie na naszym forum, na którym użytkownicy napisali już 1372141 postów.

Zobacz nieprzeczytane posty

jak się przygotowac do matury z polskiego

W tym dziale możecie umieszczać tematy związane z maturą - wątpliwości dotyczące wyboru przedmiotów maturalnych, tematów prezentacji, materiały do nauki, zadania maturalne, itd.

Nieprzeczytany postprzez big_dreams » 13 Sty 2012, 22:42

Zanim zadam konkretne pytanie, które zawarte jest już w nazwie tematu przybliżę w kilku słowach jak wygląda sytuacja.
Mam beznadziejną nauczycielkę z polskiego ,tzn. może wiedzę ma ,ale nie robi nic w tym kierunku ,żeby przygotować nas do matury . Lekcja opiera się na tym ,że albo mówi na zupełnie inny temat ,albo każe nam samemu opracowywać np. jakaś lekturę. Następnie przychodzi czas sprawdzianu i nikt nie ma pojęcia czego ona wymaga.
Kilkakrotnie moja klasa próbowała coś zdziałać , ale mówiąc krótko nie da się nic z tym zrobić.
Nie wspominam już o tym ,że w ogóle nie piszemy żadnych prac. Matury wole sobie nie wyobrażać...
Na początku wszyscy się tym za bardzo nie przejmowali ,luzy luzami ale trzeba już myśleć o maturze .
I tu moje pytanie ,jak mam się do niej przygotować ?
Zdaje podstawę ,akurat z polskiego potrzebna jest mi żeby ją tylko zaliczyć .
Chodzi mi szczególnie o lektury ,pod jakim kątem mam je analizować? Bo chyba ogólna znajomość nie wystarczy ? Mam tyle zaległości ,że nie wiem za co się zabrać;/
Czasem gdy wszystko wiruje
a cała szpetność oddala się
w głęboki sen
Przychodzi przebudzenie
a reszta jest prawdą.
Gdy ciało niszczeje
duch rośnie w siłę.`

-Jim Morrison

Awatar użytkownika
big_dreams

• Pochwały:1

Podziel się tym tematem ze znajomymi!

Odpowiedzi

Nieprzeczytany postprzez Ser. » 13 Sty 2012, 23:55

big_dreams napisał:Chodzi mi szczególnie o lektury ,pod jakim kątem mam je analizować?

Przejrzyj sobie testy maturalne z poprzednich lat i dowiesz się, na jakiej zasadzie będzie wyglądał egzamin.
"Wystarczy gest, słowo, by zranić tak boleśnie, zniszczyć szansę, cienką nić porozumienia."

Awatar użytkownika
Ser.

• Pochwały:2

Nieprzeczytany postprzez mgirl » 13 Sty 2012, 23:55

Awatar użytkownika
mgirl

Nieprzeczytany postprzez Mrs Nobody » 14 Sty 2012, 13:30

kup sobie vademecum języka polskiego z operonu. cena dość wysoka, bo blisko 70 złotych, ale wszystko jest tam ładnie zebrane - epoki, motywy, wykaz lektur obowiązujących na postawie + rozszerzeniu, rady dotyczące prezentacji i wpasowania się w klucz.
Sumienie miała czyste. Nieużywane.
Dopóki mogę iść o własnych siłach, pójdę tam, gdzie zechcę.

Awatar użytkownika
Mrs Nobody

• Miejscowość:Gdańsk

Nieprzeczytany postprzez Miranda » 21 Sty 2012, 17:11

Stop, stop! Operon? Strata pieniędzy. Lakoniczność, zbędne rzeczy, dla mnie - do kosza!
Lektur nie trzeba czytać jak na standardy podstawy! Tam chcą takich oczywistości, jak np. "Zosia - jest młodą kobietą"... Naucz się tylko pisać. Dobrym treningiem są analizy sprawdzane z kluczem. Podczas samego pisania skorzystaj z różnych źródeł i już wiedza będzie na plus. Jedynie co z operonu jest dobre to testy, do tego takie różowe z matury na 100%. Jak chcesz, to dorzuć omegę. I nie zawsze musisz mieć gotowy temat - możesz stworzyć go sama. Ogarnij epoki z jakiegoś przewodnika (np. Pawłowskiej) i tyle. Żeby nie mieć 30% z podstawowego polskiego to trzeba być analfabetą :).
Jestem normalny. Dopóki mnie religia nie dopadnie. (Kuba Wojewódzki)
Piorunochron na wieży kościoła dowodzi, że wszyscy miewamy wątpliwości.

Awatar użytkownika
Miranda

• Miejscowość:Imperium Czarna

Nieprzeczytany postprzez big_dreams » 28 Sty 2012, 21:48

Posiadam wyżej wymienione vademecum z operonu i jak napisała Miranda ,jest bardzo słabe.
Ale mam jeszcze pytanie, czy na poziom podstawowy znajomość lektur jest sprawdzana tylko w wypracowaniach? Trzeba znać szczegóły , analizę każdego fragmentu? Czy taki ogólny zarys wystarczy?
w głęboki sen
Przychodzi przebudzenie
a reszta jest prawdą.
Gdy ciało niszczeje
duch rośnie w siłę.`

-Jim Morrison

Awatar użytkownika
big_dreams

Nieprzeczytany postprzez musak » 28 Sty 2012, 22:23

big_dreams napisał:Ale mam jeszcze pytanie, czy na poziom podstawowy znajomość lektur jest sprawdzana tylko w wypracowaniach? Trzeba znać szczegóły , analizę każdego fragmentu? Czy taki ogólny zarys wystarczy?

W przypadku podstawy, to nie widzę czym się przejmować. Najważniejsze to czytać ze zrozumieniem - wtedy zarówno otwarte (wypracowanie), jak i zamknięte zadania się rozwiąże :wink:

W końcu do wypracowania dołączane są zawsze fragmenty, które umożliwiają napisanie wypracowania nawet jeśli ktoś nie zna lektury (o ile potrafi lać wodę, pisać) :roll:
Bo gry to moje hobby...
GRACZ.net.pl

Awatar użytkownika
musak

• Miejscowość:Gdzieś na Śląsku
  • Pochwały:5

Nieprzeczytany postprzez gimpresja » 01 Lut 2012, 00:01

wszystko o prezentacji maturalnej na egzamin ustny z polskiego mjakmatura.blogspot.com

gimpresja

Nieprzeczytany postprzez NieDramatyzuj » 01 Lut 2012, 12:05

Szczerze,to matura podstawowa z języka polskiego jest mniej wymagającym egzaminem niż test gimnazjalny, jeżeli umiesz czytać,znasz środki stylistyczne i potrafisz sklecić kilka zdań to nie ma siły żebyś nie zdała ;)
- So here we are: two people... streetlamp... full moon...
- ...Guy pissing onto dump... Oh, did I brake the mood?

Awatar użytkownika
NieDramatyzuj

• Miejscowość:Oświęcim
  • Pochwały:5

Nieprzeczytany postprzez karr » 01 Lut 2012, 12:16

skoro ja przy ostrej psychozie zdałem maturę to myślę że każdy może dać sobie z tym radę i to bez żadnych specjalnych przygotowań. nie wydawaj majątku na repetytoria, vademeca i inne cuda na kiju, w tanich, sieciowych księgarniach jest od zatrzęsienia opracowań i to za kilka złotych.
co do znajomości treści lektur to z tego co pamiętam to przy pisaniu wypracowania powinnaś potrafić umiejscowić dany fragment w akcji, czyli wypada znać fabułę, przynajmniej w zarysie. jeśli będziesz wiedziała z jakiej epoki jest dana lektura i jakie wtedy panowały trendy, to zawsze wymyślisz jakiś mądry wniosek.
Ludzie zazwyczaj nikczemnieją stopniowo.

Awatar użytkownika
karr

• Pochwały:35

Nieprzeczytany postprzez Mrs Nobody » 01 Lut 2012, 20:52

Vademecum z Operonu jest świetnym uzupełnieniem informacji z podręcznika szkolnego. znajdują się tam najważniejsze wiadomości, które często umykają w połączeniu z mało istotnymi treściami. no i szata graficzna jakoś tak mobilizuje do nauki. ;)
Sumienie miała czyste. Nieużywane.
Dopóki mogę iść o własnych siłach, pójdę tam, gdzie zechcę.

Awatar użytkownika
Mrs Nobody

• Miejscowość:Gdańsk

Nieprzeczytany postprzez big_dreams » 02 Lut 2012, 01:17

Dzięki za odpowiedzi , jeżeli mówicie ,że jest taka łatwa to przestałam się aż tak stresować .
w głęboki sen
Przychodzi przebudzenie
a reszta jest prawdą.
Gdy ciało niszczeje
duch rośnie w siłę.`

-Jim Morrison

Awatar użytkownika
big_dreams

Nieprzeczytany postprzez mateusz9206 » 02 Lut 2012, 02:29

Z polskiego masz czytanie ze zrozumieniem. Wymaga to od Ciebie znajomości języka polskiego w takim stopniu, aby rozumieć o co Cię pytają, dużo szczęścia, żeby trafić z odpowiedzią w to, co spodoba się egzaminatorom, oraz kilka pojęć odnośnie tekstów (co to jest cytat, porównanie, hiperbola, np "wskaż akapit w którym autor zachwala ciastka, czego używa najwięcej. Odpowiedzią może być -> 7, epitety (bo ciastka dobre, smaczne, słodkie)).

A co do wypracowania - masz dwie opcje, albo znasz lekturę i potrafisz odpowiedzieć na pytanie zgodnie z tekstem, albo, tak jak ja to zrobiłem, nie masz zielonego pojęcia o czym jest lektura, ale nie jesteś debilem, więc piszesz ładne wypracowanie na temat wierszy, porównujesz je, opisujesz, zajmuje ci to dwie strony, nara, cześć, idziesz na piwo.

Nauczycielka mówiła nam jeszcze tak - pisząc wypracowanie, skupiaj się w całości na tekście - a wiadomości z lektury łącz do tego tekstu. Przykładowo.

Tekst opowiada o tym jak Pan X w kawiarni je ciastka z Bogdanem i rozmawiają o zaborcach.

Ty piszesz, jednak zachowując taką formę, żeby odpowiedzieć na pytanie. "Gdy X skończył rozmawiać z Bonifacym, udał się do swojej ulubionej paryskiej knajpki na ciastka. Spotkał tam Bogdana, z którym nawiązał dyskusję o motocyklach, która szybko zmieniła tor na rozmowę o zaborcach".

Zapewne nie będziesz pamiętał na samym egzaminiem nic prócz imion głównych bohaterów lektur (a nawet dobrze będzie jeśli i to zapamiętasz), więc skupiaj się jedynie na prawdziwych ogólnikach.

Zdasz spokojnie.
lubię koty i psy.

mateusz9206

Nieprzeczytany postprzez madmaxik » 11 Mar 2012, 13:21

No to współczuję nauczycielki. Musicie działać na własną rękę. Ja korzystałem z takiego portalu edukacyjnego - są tam zamieszczone różne video korepetycje robione przez nauczycieli omawiające zagadnienie do matury - polecam poszperać trochę tam, na pewno znajdziesz interesujące Cię tematy---> http://edudu.pl/jezyk-polski

madmaxik

Nieprzeczytany postprzez ola6 » 08 Gru 2012, 00:56

A moze warto zacząć myslec o tym aby juz po nowym roku zapisać sie na kursy maturalne. W tamtym roku mój znajomy kończył je w cosinusie i rzeczywiscie efekty były bo zdał bez problemu.

Awatar użytkownika
ola6

Użytkownik zbanowany