Witamy na M-Forum.

Jesteśmy internetową społecznością, która zrzesza tysiące młodych ludzi. Jesteś nastolatkiem, szukasz porady, a może chcesz jej udzielić innym? Poznaj nowych przyjaciół i bądź z nimi w stałym kontakcie. Załóż konto i wyraź siebie na naszym forum, na którym użytkownicy napisali już 1382835 postów.

Zobacz nieprzeczytane posty

t

hiszpański-uczyć się samemu, a może dodatkowe zajęcia?

Kto lubi szkołę? Nikt? Prawie nikt? Wiadomo! Ale co tam - Ściąga czy wypracowanie przyda się każdemu. A matura coraz bliżej...

Nieprzeczytany postprzez lolek10 » 13 Mar 2010, 19:20

Hola! (-;
Chciałabym uczyć się hiszpańskiego. Przeglądałam różne strony internetowe ale wiadomo, nie będę cały czas siedzieć przy komputerze. Mogłabym zapisac się na dodatkowe lekcje ale pomyślałam, że wcześniej wolałabym się pouczyć trochę sama w domu żeby początki na korkach nie były aż tak trudne. Moje pytanie: czy dobrym pomysłem jest kupienie sobie książki z ćwiczeniami na poziomie podstawowym do nauki hiszpańskiego, przerobienie podstaw i dalej zapisanie się na dodatkowe zajęcia? Myślę, że gdybym sama załapała podstawy, byłoby mi o wiele łatwiej, powtózyłabym wszystko na lekcjach i nie byłoby mi tak trudno. Jak myślicie?

Awatar użytkownika
lolek10

• Miejscowość:Derezdenko :))
  • Pochwały:1

Podziel się tym tematem ze znajomymi!

Odpowiedzi

Nieprzeczytany postprzez AbsurdalnaPomarańcza » 13 Mar 2010, 20:05

Jeśli jesteś nadzwyczaj ambitna, mozez uczyć się sama, ale ja radziłabym jakieś dodatkowe zajęcia - zawsze to jakiś doping.
"Nikt nie umiera bez utraty dziewictwa - życie pier**li nas wszystkich" - Cobain
"Jestem INNY, mamo, tato
Czy dostanę w mordę za to?"
- Dezerter
"Czlowiek to idiota." - wniosek 99% ludzi na tym świecie

AbsurdalnaPomarańcza

Nieprzeczytany postprzez mgirl » 13 Mar 2010, 20:05

Awatar użytkownika
mgirl

Nieprzeczytany postprzez wireman » 13 Mar 2010, 20:15

Na Twoim miejscu zapisałbym się do szkoły językowej. Ucząc się na własną rękę zawsze można wyrobić sobie złe nawyki, a mając do czynienia z grupą i nauczycielem pojawia się aspekt dopingu i systematyczności.

wireman

Nieprzeczytany postprzez Fresa » 13 Mar 2010, 21:03

Szkoła językowa to właśnie nie zawsze jest doping. Często ludzie idąc na kurs zwalają jakby wszystko na barki szkoły językowej. Myślą sobie - 'skoro płacę to mają mnie nauczyć' a po lekcjach się nie chce :) Także ja osobiście myślę (a już mam kilka kursów na różnych poziomach za sobą:)), że najrozsądniejsze jest podstaw nauczyć się samemu w domu a dopiero później zaczynać kurs w szkole językowej od poziomu średniozaawansowanego aby właśnie wyrobić sobie dobre nawyki, ćwiczyć wymowę itd. Poziom całkowicie początkujący jest dość dziwny, bo znajdują się tam często osoby, które nigdy wcześniej nie miały z językiem kontaktu plus osoby, które zwyczajnie w siebie nie wierzą i zapisały się niby od podstaw, choć te podstawy już dawno mają opanowane. Ja coś takiego przeżyłam na kursie francuskiego - ja, która nie miałam pojęcia nawet jak czytać francuskie litery, plus dwie kobiety, które nie dość, że płynnie czytały, liczyły to jeszcze znały różne konstrukcje - efekt był taki, że nauczycielka wrzucała dużo trudniejszych rzeczy, które ciężko mi było opanować bez podstaw. A więc ja jestem za tym, żeby wcześniej już czegoś się nauczyć a dopiero później iść na kurs, ale decyzja oczywiście jest twoja :)

Jeśli chodzi o hiszpański to podstawą jest nauczyć się końcówek, poszczególnych czasów, tego jak działają rodzajniki, to spokojnie można zrobić w domu.

Ważne tylko, żeby korzystać z różnorodnych materiałów - radia hiszpańskiego (najpopularniejsze hiszpańskie stacje - Cadena Cien, Cadena Dial), telewizji (TVE internacional), przeglądać internetowe wersje dzienników (El País, La Vanguardia etc.) czy po prostu portale (jak powiedzmy http://www.yahoo.es). Warto od samego początku, nawet jeszcze niewiele rozumiejąc oswajać się z językiem, wymową, brzmieniem itd.

Powodzenia ci życzę :)

Awatar użytkownika
Fresa

• Pochwały:4

Re: hiszpański-uczyć się samemu, a może dodatkowe zajęcia?

Nieprzeczytany postprzez wireman » 13 Mar 2010, 21:14

Fresa napisał:Szkoła językowa to właśnie nie zawsze jest doping. Często ludzie idąc na kurs zwalają jakby wszystko na barki szkoły językowej. Myślą sobie - 'skoro płacę to mają mnie nauczyć' a po lekcjach się nie chce :)

To już jest kwestia charakteru kursanta.

wireman

Nieprzeczytany postprzez Fresa » 13 Mar 2010, 21:23

Byćmoże, dlatego piszę, że nie zawsze to jest doping. Czasami owszem, szkoła językowa motywuje ale czasami w pewnym sensie zrzucamy na nią odpowiedzialność, przynajmniej mi się tak wydaje.

Fakt faktem, że jeśli ktoś naprawdę dany język pokocha i chce się go nauczyć to da sobie rade i bez szkoły językowej. Musi tylko znaleźć odpowiednie kontakty i wiele czasu językowi poświęcać. Korzystając z różnych źródeł.

Awatar użytkownika
Fresa

Nieprzeczytany postprzez lolek10 » 13 Mar 2010, 22:32

Póki co umiem podstawowe zwroty z serii ,,dzień dobry", umiem też mniej-więcej czytać (byłam na stronie i po przestudiowaniu zasad wymowy weszłam na inną, gdzie najpierw odsłuchiwałam zwroty/słówka, a potem sama mówiłam lub na odwrót), umiem odmieniać czasowniki ,,zwykłe" i zwrotne i kilka innych drobiazgów. Myślałam też o nauce podstawowych słówek, ale gdy wpisuję w google ,,hiszpański podstawowe słówka", to nic mi nie wyskakuje konkretnego :(

Awatar użytkownika
lolek10

Nieprzeczytany postprzez Fresa » 13 Mar 2010, 23:13

Hm, ciężko powiedzieć jakie to są podstawowe słówka. Na pewno bardzo często używa się tych głównych czasowników (wszystkie te, które odmieniają się najbardziej nieregularnie z reguł są najbardziej przydatne:))

ser, estar, poder, querer, saber, ir, hacer, venir...
oprócz tego hablar, comer, llamarse, gustar (me gusta, te gusta, le gusta...), beber...

oprócz tego konstrukcje takie jak:
tener que - musieć np. 'tengo que estudiar más para mejorar las notas' - muszę się więcej uczyć, żeby poprawić oceny
haber que - trzeba, stosuje się tego w trzeciej osobie liczby pojedynczej 'hay que', 'hay que hacer algo' - trzeba coś zrobić
ir a + infinitivo - to peryfraza wyrażająca czas przyszły np 'voy a llamarte cuando venga a casa' - zadzwonię do ciebie kiedy wrócę do domu
estar + gerundio - to odpowiednik angielskiego czasu present continuous np. 'estoy escribiendo' - piszę (teraz)
llevar + gerundio - robić coś od jakiegoś czasu np. 'llevo 2 años aprendiendo español' - uczę się hiszpańskiego od 2 lat

Nie wiem do ilu rzeczy z tego dotarłaś, ale to są takie podstawowe zwroty bez których dość ciężko by było normalnie rozmawiać :). Myślę, że na początek powinnaś tym się zająć. W internecie jest wiele stronek wyjaśniających te zwroty, choćby ang.pl, chyba jedna z najbardziej znanych stron do nauki języków http://www.hiszpanski.ang.pl/gramatyka.html
I wiele, wiele innych :)

Inne słówka, które się przydają to na pewno liczby, kolory, miesiące, dni tygodnia, a dalej to już zależy z kim i o czym rozmawiasz :)

Awatar użytkownika
Fresa

Nieprzeczytany postprzez wireman » 14 Mar 2010, 11:45

Fresa napisał:Fakt faktem, że jeśli ktoś naprawdę dany język pokocha i chce się go nauczyć to da sobie rade i bez szkoły językowej. Musi tylko znaleźć odpowiednie kontakty i wiele czasu językowi poświęcać. Korzystając z różnych źródeł.

Tak jest z każdym hobby, jeżeli ktoś czegoś na prawdę pragnie osiągnie to tak czy siak :)

wireman

Nieprzeczytany postprzez Claudynka » 14 Mar 2010, 16:09

Prywatne lekcje na pewno bardziej pomagają, niż samodzielna nauka, zwłaszcza jeśli masz problemy z opanowaniem gramatyki.
Jednak hiszpański jest stosunkowo łatwym językiem, bez większego problemu można wszystko zrozumieć, nie ma jakiś większych komplikacji. Dlatego, jeśli czujesz, że dasz radę - zacznij uczyć się sama do poziomu np. komunikatywnego, a dalej, przy wyższym stopniu trudności wspomożesz się korepetytatorem. Zresztą spróbować zawsze możesz, a jeśli będzie Ci ciężko, poprosisz o pomoc filologa.

Powodzenia.
"Bo największą miłością jest miłość matki do dziecka.."

Awatar użytkownika
Claudynka
Przyjaciel

• Miejscowość:Tarnów
  • Pochwały:46

Nieprzeczytany postprzez lolek10 » 14 Mar 2010, 18:27

A czy możecie polecić mi jakiś podręcznik? Zależy mi, by był od podstaw, żeby miał wytłumaczoną gramatykę+ćwiczenia i dużo potrzebnych słówek ; D

Co myślicie o tej? http://www.empik.com/hiszpanski-pakiet- ... od800171,p

Awatar użytkownika
lolek10

Nieprzeczytany postprzez Fresa » 14 Mar 2010, 20:04

Tego zestawu akurat nie wiem, ale znajomi mówili, że dobre są książki "Español de pe a pa" http://www.ceneo.pl/341558 i "La mar de palabras" http://wysylkowa.pl/ks397610.html. Sama nie wiem, bo nie miałam ich w ręce, ale to są raczej najbardziej popularne podręczniki do hiszpańskiego. Najczęściej się o nich słyszy ;) Więc zapewne są dobre. Zresztą napisała je Anna Wawrykowicz a ona w hiszpańskim światku jest dość znana :) Miałam w ręce jej repetytoriu i faktycznie solidna książka.

Choć ten kurs który ty podałaś pewnie też będzie ok :)

Awatar użytkownika
Fresa

Nieprzeczytany postprzez igraszka » 03 Kwi 2010, 16:54

Uczę się języka w szkole językowej (zaczęłam we wrześniu od samiuśkiego początku). Moja grupa jest na jednym poziomie, więc jest spoko. Oprócz podręcznika, lekcji (3 godz. w tyg - 5- osobowa grupa) zakupiłam sobie kurs podstawowy EDGARD. W nim znajduje się książeczka z gramatyką + płyta z ćwiczeniami i przykładowymi dialogami (format mp3, spokojnie możesz wgrać na telefon i odsłuchiwać w każdej wolnej chwili).
W hiszpańskim najważniejsze to opanować prawidłową wymowę. Dlatego bardzo trudno byłoby Ci bez lekcji z nauczycielem, który może Cię poprawić w każdej chwili, wytłumaczyć trudne zagadnienie, etc. Korzystam z podręcznika PASAPORTE, niestety na pewno nie przerobiłabym bym go samodzielnie (jest wydawany w Hiszpanii, wielu zadań nie sposób zrobić bez pomocy nauczciela, czy nawet samego słownika).
Poza tym, należy pamiętać o tym, że w hiszpańskim rzadko występują kalki językowe, np. komputer (po hiszpańsku to... ordenador). Nawet zespół U2 wymawiają jako [udos]
Dlatego nieoceniona będzie pomoc nauczyciela, czy choćby obecność Audiokursu:)
Pozdrawiam ;)

igraszka

• Miejscowość:Piotrków Tryb.

Nieprzeczytany postprzez ganimedes » 24 Kwi 2010, 23:41

Według mnie w domu można jedynie szlifować wiedzę zdobytą w szkole/na kursie. Z doświadczenia wiem, że samodzielne próby ogarnięcia języka obcego zazwyczaj kończyły się zniechęceniem. A teraz zapisałem się na kurs angielskiego w szkole Axon w Krakowie i powiem szczerze, że mnie tam motywują. A do tego potrafią tak urozmaicić i uatrakcyjnić naukę (np. przez zajęcia interaktywne), że człowiek nie chce sali opuszczać ;) I to się nazywa właściwe podejście.

ganimedes

Nieprzeczytany postprzez Aglaja » 03 Maj 2010, 14:01

Też mam zamiar zabrać się za hiszpański już niebawem. I pewnie zrobię tak samo jak w przypadku języka niemieckiego - będę uczyła się sama. Zauważyłam, że tylko w ten sposób jestem w stanie opanować jakiś materiał biegle. Nie narzucam sobie terminów, uczę się wtedy, kiedy mam czas i ochotę - powoli i bezstresowo. Z efektów jestem zadowolona. Żeby utrwalić zdobytą wiedzę, jeżdżę jak najczęściej do Niemiec, gdzie staram się posługiwać wyłącznie tym językiem. Swojego czasu codziennie rozmawiałam z Niemcem przez Skype'a, ale to raczej opcja dla osób, które opanowały podstawy i trochę się orientują.

Porządna książka z fonetyką mi wystarczyła. ;)
Po raz pierwszy od wielu miesięcy ktoś patrzył na nią nie jak na piękną kobietę, lecz w sposób nieuchwytny, jakby przenikał na wskroś jej duszę, jej strach, jej kruchość.

Wyjdę z tego. Wierzę, że mi się uda.

Awatar użytkownika
Aglaja

• Miejscowość:Cataluña
  • Pochwały:13